Zdravá káva? To je naprostý protimluv, vykřikne pravděpodobně velká část lidí zajímajících se o zdravý životní styl. Částečně budou mít pravdu, ale jen částečně. Některé látky obsažené v kávě opravdu nejsou příliš prospěšné, ale jak tomu většinou v životě bývá, vše záleží na tom, kolik těch hořkých černých za den vypijeme a jak si je budeme připravovat.
Nadměrné pití kávy rozhodně neprospívá lidem, kteří mají potíže s vysokým tlakem nebo srdeční arytmií. Je také problematické pro každého, kdo má problémy s žaludkem či trávicím systémem obecně. Také se nedoporučuje lidem s psychickými potížemi a depresemi, protože může vést k nečekaným emočním výkyvům. Jestliže v jídelníčku máme nedostatek vápníku, dlouhodobě může vyvolat osteoporózu, proto se mimo jiné doporučuje „kafařům“ častěji pít mléko. No a samozřejmě s kávou by měly být opatrné těhotné a kojící ženy, pro děti není vhodná vůbec.
Ale seznam pozitiv pití kávy také není zanedbatelný. Chuťové vjemy můžeme pominout, protože to je velmi individuální záležitost, ale například povzbuzující účinky tohoto nápoje jsou nezpochybnitelné a působí na každého. Po vypití šálku kafe na kratší dobu zmizí nebo se utlumí pocit únavy, zlepší se koncentrace a také odolnost proti stresu. Dojde také k lepšímu okysličování organismu a zesílí se tvorba hormonu štěstí. Káva také mírně urychluje metabolismus a tím zlepšuje trávení a spalování tuků. Navíc má močopudné účinky a obsahuje antioxidanty, které mohou působit jako jistá prevence proti rakovině.
A jak bychom měli postupovat, aby káva byla pro naše zdraví a náladu přínosem? Jedna záležitost již byla zmíněna, milovníci tohoto nápoje si musí trochu více hlídat přísun vápníku, čili například pít pravidelně mléko nebo jíst více mléčných výrobků. Další věcí je množství. Bohužel v tomto případě neexistuje nějaké univerzální doporučení, na kterém by se shodli všichni vědci. Rozumné je tím pádem se řídit názorem většiny a to jsou dva až tři šálky denně. Co se týká škodlivých látek, nejproblematičtější je tak zvaný turek. Díky dlouhému louhování obsahuje například větší množství terpenů, které zhoršují práci jater a zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Espresso je organismus schopen zpracovat zhruba během dvaceti minut, protažená káva mu trvá i hodinu a turek může tělo trávit i nějaké tři až čtyři.