Docela často se stává, že malá miminka nemají moc ráda koupání a nebo přinejmenším nějakou z jeho částí. Asi nejtradičnější je odpor vůči mytí hlavy. A pak je koupel spíše utrpením a také velmi stresujícím zážitkem pro rodiče. Je možné s tím něco dělat ?
Základem radostného koupání miminka je pozitivní přístup. Pokusme se od začátku k němu přistupovat jako k zábavě a ne jako k povinnosti. A snažme se drobečkovi tento přístup také vštípit. Při prvních koupáních nechme na pokoji mýdlo, odpusťme si šampon, místo toho čvachtejme, pouštějme kačenku nebo lodičku. K tomu přidejme hodně smíchu a nalákejme dítě, aby co nejvíce cákalo. Tím si může zvyknout i na vodu v očích a na obličeji, která je pro něj většinou velmi nesympatická. Také je možné, pokud máme k disposici velkou vanu, koupat se na začátku spolu s dítětem a tak u něj k celému procesu mytí vzbudit ještě větší důvěru.
Velmi důležitý je klid během koupele. Nezačínejme ji ve stresu a shonu, protože naše pocity se přenesou i na dítě. A pokud k tomu bude docházet častěji, tak se miminku koupání začne automaticky spojovat s něčím velmi nepříjemným. I při samotném mytí se snažme ke všemu přistupovat s optimismem. I když drobeček nám cákne do oka a nebo vylije vodu z lodičky na podlahu, nemá nejmenší smysl okamžitě začít křičet a ho případně trestat. U nejmenších dětí to prostě neřešme, otřeme si tvář a po koupání vytřeme podlahu. U starších můžeme klidně a s úsměvem vysvětlit, že se nám to zas až tak moc nelíbí.
Velmi důležitý je i výběr správného mýdla a šamponu. Tady se spoléhejte vlastně jen na kvalitní značky a jejich řady, které jsou určené přímo pro miminka. Tyto výrobky jsou velmi šetrné k dětské pleti a jemným vláskům a navíc při případném kontaktu s okem našeho drobečka nebudou štípat. Pokud už je dítě starší a stále při mytí hlavy zlobí, je dobré mu nechat výběr šamponu (samozřejmě ať vybírá jen z těch, které jsou pro děti), bude potom „jeho“ a bude mít k němu výrazně lepší vztah. Při mytí hlavy se od malička starejme mýt vlasy tak, aby pokud možno dětská tvář zůstala suchá. Nejlepší je ho mírně zaklonit dozadu a při oplachování hlavy použít co nejmenší pramen vody, díky kterému budeme moci mnohem jednodušeji uhlídat, aby netekla po tváři. Je možné také šetrně oplachovat vodu nějakým hrnkem. Vlasy nejmenších dětí nemyjme moc často, aby se jim zbytečně nevysušovala pokožka. Pokud má dítě delší vlasy, před mytím je dobré je rozčesat. U malých dětí nepoužíváme fén.