Aby malý zadeček nebyl opruzený

Kůže malých miminek je velmi jemná a proto opruzeniny patří k jednomu z nejčastějších zdravotních problémů, s jakým se naši nejmenší musí během prvních měsíců svého života potýkat. Ošetřit je a tím vlastně i vyléčit, není žádný velký problém, ale pokud se nenaučíme jejich vzniku předcházet, dítě bude mít s opruzeným zadkem problémy až dokud nepřestane nosit plínky.  A to by byla škoda.

Přebalování a plenky

Je opravdu krásné, že nám výrobci plen ve všech reklamách vychvalují své výrobky, jako ty nejgeniálnější, díky kterým dítě bude nasuchu, i když bude čůrat neustále. Někteří rodiče proto častému přebalování nepřikládají příliš velký význam. Bohužel svět marketingových lží a realita se většinou dost míjí. Jednak superdokonalou plenu opravdu ještě nikdo nevynalezl a hlavně i když je plenka na omak ještě docela suchá, od prvního vyčůrání v ní dochází k velmi rychlému množení bakterií, které se snadno dostanou k pokožce miminka a mohou ji nepříjemně podráždit.

Navíc pleny se od sebe dost výrazně liší, stejně tak jako se od sebe liší i nemluvňata. To, že našim známým skvěle fungoval výrobek značky A, nemusí vůbec znamenat, že stejně dobře poslouží i nám. Také bychom měli věnovat větší pozornost vnější vrstvě plenky. Pokud je hodně neprodyšná, dítě se v nich mnohem snáze zapaří a pak už je jen krůček ke vzniku opruzeniny. Také musíme počítat i s tím, že některé děti mohou být alergické na určitou látku, která byla při výrobě pleny použita.

Mytí, větrání, ošetřování

Opravdu není nutné, aby dítě v plenách trávilo bez větší přestávky dvacet čtyři hodin každý den. Po každém přebalení můžeme mrňousovi udělat pauzu, kdy si bude moci poležet jen tak z holým zadečkem. Jen pozor, v místnosti by v takové situaci mělo být alespoň devatenáct až dvacet stupňů. Také musíme dítěti často a pravidelně omývat zadeček. Pokud vidíme, že už je mírně zarudlý, můžeme si pomoci odvarem z měsíčku nebo teplou vodou s rozmíchaným škrobem (ten také můžeme pravidelně přidávat do vaničky při koupání). Zadek je navíc rozumné pravidelně ošetřovat nějakým kvalitním krémem, kterých je v lékárnách a drogeriích nepřeberné množství. Pokud si nemůžeme vybrat, nejlepší bude konzultace s naším pediatrem či důvěryhodným lékárníkem.

Alergie

U nejmenších dětí bychom měli být velmi opatrní při používání různé kosmetiky (a také výše zmíněných krémů či dokonce i plen nebo různých vlhčených ubrousků a kapesníčků). Někdy to, co považujeme za obyčejnou opruzeninu, je ve skutečnosti jedním z příznaků alergické reakce. Citlivost na konkrétní kosmetický přípravek můžeme otestovat velmi snadno. Potřeme jím jemnou kůži na dětském chodidle a pozorujeme, jestli se neobjeví červená skvrna nebo vyrážka. Dalším symptomem alergie může být to, že se vyrážka a zarudlá pokožka objevuje i jinde než na zadku. V takovém případě musíme vyeliminovat kontakty s alergenem a navíc je rozumné celou záležitost pro jistotu probrat s dětským lékařem.