Delší letní pobyt na sluníčku může u některých lidí vyvolat fotoalergickou dermatitidu, které se lidově říká alergie na slunce. Projevuje se zarudnutím kůže, pupínky, vyrážkami, občas i nepříjemným svěděním a u některých lidí může způsobit i poruchy pigmentace.
Foto alergie vzniká působením UV záření na naši kůži. Mohou ji částečně vyvolat i určité látky obsažené v kosmetických přípravcích nebo léčivech. Nejčastěji se objevuje na jaře s příchodem prvního ostrého sluníčka a nebo během horkých letních dnů. U citlivějších lidí je sluneční ekzém často spojený s libovolnou dovolenou u moře, někdy se může objevit dokonce už při cestování, zvláště během jízdy v autě (skla propouští velké množství UV záření). Reakce převážně není okamžitá, první pupínky se objevují až nějaký čas po slunění – v některých případech to může být i po několika dnech.
Sluneční alergii mohou vyvolat i u jinak odolnějších lidí tetracyklinová antibiotika, některé léky proti cukrovce, bolestem, depresi, hormonální antikoncepce, mastičky proti akné a část bakteriálních nebo antimykotických přípravků. Riziko může zvýšit i cokoliv co obsahuje třezalku. Problematická může být i kosmetika, zvláště pokud obsahuje alkohol a nebo má antibakteriální účinky. Někdo se dokonce osype i po používání různých krémů na opalování, zvláště pokud se opírají o chemický UV filtr. Na ostrém sluníčku bychom si také měli dávat pozor na sladidla, umělá barviva, celer nebo pastiňák, které mohou zesílit nežádoucí alergickou reakci. Bohužel neexistuje automatický seznam, co komu může škodit, reakce jsou dost individuální a to co vyvolá ekzém u jednoho u druhého nemusí vůbec vadit. Proto je nejdůležitější pozorovat vlastní tělo a signály, které vysílá a tomu pak přizpůsobit užívání různých přípravků.
Nejlepší ochranou před foto alergií je prevence. Pokud víme, že se nás tento problém týká, měli bychom věnovat větší pozornost letákům přibaleným k léčivům a kosmetikům. Někdy tam je i informace, že daný přípravek může vyvolat nežádoucí účinky, my jsme díky tomu varováni předem a můžeme věnovat svou energii výběru nějakého jiného přípravku. Také bychom měli omezit pobyt v soláriích a opalování v přírodě by také nemělo trvat celý den. Před každou výpravou na sluníčko bychom měli zakrýt co největší část těla a nechráněné končetiny zajistit kvalitním krémem s minerálním UV filtrem (na jaře by to měla být minimálně dvanáctka, v létě či cizině spíše dvacet pětka). Během léta je dobré omezit používání různých krémů, parfémů, vodiček či mastiček.