Boj s akné bývá dlouhodobý, únavný a v neposlední řadě také dost nákladný. Přitom velmi často se stresujeme a vydáváme nemalé peníze docela zbytečně. Když nás trápí jen slabší verze tohoto kosmeticko-zdravotního problému, úspěšně si s tím poradí různé domácí metody. A jednou z nich je i využití aloe vera.
Výtažky z aloe vera objevíme v mnoha dnešních kosmetických a léčivých prostředcích. Není divu. Historie jejího využívání sahá až do hlubokého starověku. Už tehdy si lidé všimli, že šťáva z rostliny má zajímavé účinky. Například pomáhá hojit různá zranění a kožní problémy. Vědci to potvrdili a objevili, že působí antibakteriálně, protizánětlivě a dokáže zmírnit svědění. Také hydratuje, vyživuje a obsahuje vitamíny A, B, C a E. Kromě mnoha dalších a pro nás prospěšných látek můžeme v ní najít dokonce i saponiny, které myjí a stahují pokožku.
Při péči o pleť můžeme využít gel, který můžeme se dá sehnat v obchodě a nebo ho lze i velmi jednoduše získat z listů (ale pozor, ujistěme se nejdříve, že to co roste u nás doma, je opravdu aloe vera). Odřízneme si potřebné množství, které dáme na čtvrt hodiny do lednice. Po patnácti minutách je rozdrtíme a vymačkáme si gel. Někdo přikládá přímo listy řezem na postižená místa, ale pokud máme akné po celém obličeji, není to příliš praktické a gel roli splní rozhodně lépe.
Občas se také místo gelu doporučuje domácí mast z aloe vera. Na první pohled to zní velmi náročně, ale ve skutečnosti výroba je zhruba podobně složitá, jako získávání šťávy. Čili něco, co zvládne i několikaleté dítě. Gel dáme na sporák a pomalu z něj vyvařujeme tekutiny, dokud nevznikne mastička požadované hustoty. Skladujeme ji v lednici nebo v chladném a suchém místě.
No a poslední velmi jednoduchý přípravek proti akné, který si můžeme z aloe vera vyrobit, je pleťová voda neboli tonikum. Prostě si čerstvý gel rozmixujeme s takovým množstvím vody, aby nám vznikl kosmetický a léčivý přípravek o oblíbené hustotě. Obličej ošetřujeme vatičkami, tonikum skladujeme podobně jako mast.