Ještě před nácti lety byl angrešt velmi populární ovoce, které bylo možno najít snad na každé zahrádce. Jenže zahrádkaření pomalu upadá z nedostatku zájmu a času (i když jen tak mimochodem, ve skutečnosti to není vývoj, ale z racionálního hlediska mírná civilizační degrese) a tím pádem také angrešt pomalu mizí z našich stolů a spižíren. A je to přitom docela škoda, protože jde o ovoce chutné, zdravé a také kráse prospěšné.
Angrešt (srstka obecná) byl původně obyčejný divoký keř, který někdy kolem patnáctého či šestnáctého století začal být člověkem využíván. Ale ne pro své plody, šlo o ozdobný keřík pěstovaný v živých plotech. Také odehrával svou roli i v různých pověrách, jeho větvičky zapíchnuté do dveří či do rámů oken měly chránit obydlí před neštěstím. A jak naši předci zjistili, že se dá využít nejen v magii či při vyznačení zahrady ? Přesně to nevíme, ale pravděpodobně po přesazení na úrodnou půdu začal plodit výrazně chutnější, větší a sladší ovoce. No a to samozřejmě bylo povzbuzením pro další šlechtění, tentokrát zaměřené hlavně na plody. Mnoho lidí má s tímto ovocem problém, protože má dojem, že je strašně kyselé. Tato představa vznikla nejpravděpodobněji v dětství, při netrpělivém trhání nezralých plodů (které navíc mohly vyvolat různé žaludeční problémy). Přitom zralý angrešt je krásně šťavnatý a sladký. Slupka je sice tužší, ale není ji nutno jíst – ale byla by to škoda, i ta je plná zdraví.
Plody angreštu jsou vhodné i pro děti přibližně od jednoho roku života. V čerstvém stavu omezují riziko zácpy a jsou dobré na trávení. Vysušené nás mohou hezky pročistit. Pro zdraví je důležitý i vysoký obsah vitamínu C, který je přirozeným antioxidantem, stejně jako tzv. áčko, které se v angreštu skrývá také. No a také se v něm nachází i několik béček, které jsou prospěšné pro dobrý metabolismus a správné fungování organismu. Důležitý pro zdraví je i vysoký obsah různých minerálů, např. železa, vápníku či hořčíku. Ty pomáhají jak tělu, tak i duchu – mají pozitivní vliv na dobrou náladu. Pektin, který se v angreštu nachází zase pomáhá snižovat obsah cholesterolu. Nízký počet kalorií, hodně vlákniny a organické kyseliny zase z tohoto plodu dělají velkého favorita pro lidi, kteří zkouší zhubnout. Pomáhá zmenšit množství kyseliny močové a proto je také doporučován lidem, kteří mají problém s artrózou.
Pozitivní účinky angreštu na zdraví jsou asi jasné. Na krásu ale může působit pozitivně také. Látky v něm obsažené samozřejmě pozitivně působí nejen vnitřně, ale také zevně. Navíc je možné si z dužiny tohoto ovoce vyrobit pleťovou masku, které pokožku rozjasní a také ji přirozeně vyhladí. A není to nic složitého. Prostě stačí oloupané ovoce, či přesněji pouze dužinu rozetřít na obličej a hotovo. Tento angreštový peeling je přirozený a v létě jeho účinky ocení každá žena.