Lidstvo využívá anýz už více než čtyři tisíce let. Mohli bychom se s ním setkat už v kuchyních starověkých Egypťanů, Řeků i Římanů. Nejčastěji ho kuchaři přidávali do pečiva nebo sladkostí. V oblasti Středomoří ho najdeme také v pálence raki, jejíž historické kořeny sahají někdy do poloviny prvního tisíciletí. No a samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na francouzský pastis, s jeho typickou anýzovou vůní a chutí nebo na českou anýzovku. Anýz si lidé oblíbili nejen díky specifické chuti, ale také kvůli jeho pozitivním účinkům na naše zdraví. Ty můžeme velmi snadno využít například přípravou léčivého čaje.
Vlastnosti anýzových semínek
Anýz obsahuje látky, které pomáhají odkašlávat a dokážou velmi výrazně zmírnit nepříjemné příznaky kašle, chřipky, nachlazení a různých zánětů horních dýchacích cest. Působí antibakteriálně a protizánětlivě. Aromatické silice dokážou pomoci při silné rýmě. V kuchyni se využívá nejen kvůli specifické chuti a vůni, ale také proto, že si lidé všimli, jeho pozitivního účinku na trávení. Mimo jiné i z tohoto důvodu se různé pálenky a likéry obsahující anýz podávají jako digestiv. Anýzový čaj dokáže přinést úlevu při nadýmání, bolestech břicha a pálení žáhy. Zlepšuje tvorbu žluči a v neposlední řadě ho často používají kojící maminky, protože má pozitivní vliv na tvorbu mateřského mléka. Navíc kojencům pomáhá lépe trávit a snižuje četnost výskytu i intenzitu kolik.
Recept na anýzový čaj
Příprava čaje z anýzu je skutečně jednoduchá. Při potížích s dýchacími cestami nadrtíme jednu zarovnanou lžíci semínek, nasypeme do hrnečku a zalijeme vařící vodou. Necháme louhovat přibližně dvacet minut pod pokličkou. Pijeme půl hrnečku třikrát až čtyřikrát denně. Vlažný nápoj můžeme pro zlepšení účinků ochutit trochou citronové šťávy a malou lžičkou medu. Bez medu a cukru můžeme teplý čaj kloktat při angíně a zánětech krku. Vroucí tekutina nejde výborné využití v situací, kdy nás trápí ucpaný nos. Při problémech s trávením a pro zlepšení metabolismu je lepší uvařit anýzový odvar. Vrchovatou lžíci nadrtíme a nasypeme do litru vroucí vody. Vaříme přibližně pět minut a dalších deset necháme louhovat. Pro zesílení účinků můžeme přidat také trochu římského kmínu nebo koriandru.