Podzemnici olejnou známe spíše jako arašídy, buráky nebo burské oříšky. Navzdory lidovému názvu nejedná se o ořechy, ale o luštěninu. Většina lidí k arašídům přistupuje jako k nezdravému mlsání, i když ve skutečnosti je tomu trošku jinak. Konzumace buráků v sobě skrývá i několik výhod – mimo jiné může být pomocná při hubnutí.
Teď si asi každý říká, že se autor předchozí věty musel zbláznit. Přeci sto gramů oříšků znamená šest set kalorií a k tomu se zhruba z poloviny jedná o čistý tuk. Něco takového nemůže být zdravé a už vůbec se po tom nehubne. A navíc každý ví, že arašídy jsou těžký alergen, jsou vyjmenované ve všech seznamech a zmiňuje se je na obalech velké části potravin.
To všechno je pravda, ale ve skutečnosti s arašídy jsou spojeny jen dva závažné problémy. Za prvé se opravdu jedná o alergen, takže část populace je jíst nesmí. Zbylým lidem je to ale jedno, ti si oříšek sem tam v klidu mohou dopřát. Za druhé, oříšky opravdu nejsou zdravé… v situaci, kdy si je dopřáváme nasolené pražené. Díky tepelnému zpracování se jim mění vlastnosti (ještě horší jsou různé obalované, kde se k tomu všemu přidává i hodně tzv. éček) a hlavně nadměrné množství soli nikomu neprospívá. Proto pokud chceme dbát o své zdraví, měli bychom si kupovat hlavně nesolené a nepražené.
Ale když se na to podíváme z jiného úhlu, tak například zjistíme, že sice obsahují velké množství tuku, jenže to olivový olej také. A nikdo neřekne, že ten je strašně nezdravý. V arašídech je vysoký obsah kyseliny olejové, jenže ta se nám neukládá v podobě neestetických faldíků pod kůží, ale bojuje s hladinou tak zvaného špatného cholesterolu, což prospívá srdci o oběhové soustavě obecně. Jsou také zdrojem kvalitních bílkovin, obsahují vysoké množství niacinu, kyselinu listovou či vitamín E.
A jak je to s tím hubnutím? Rozumné mlsání oříšků nás velmi zasytí (měli bychom je konzumovat po jednom či dvou a nesypat celými hrstmi do úst) a tím pádem nemáme takovou potřebu jíst – navíc docela dobře zahání chuť na sladké. Energetická bilance díky nim dokonce může být i mírně záporná. K tomu zlepšují metabolismus a navíc bychom neměli zapomínat na takovou drobnost, že v naprosté většině je nerozkoušeme na dokonalou kaši, ale polykáme různé větší či menší kousky, které sice vytvoří pocit sytosti, ale tělo je nedokáže vcelku strávit a v téměř nezměněné podobě je vyloučí. Navíc mají vysoký obsah vlákniny, čímž pomáhají udržovat v pořádku náš trávicí systém – ten lépe pracuje a tím pádem lépe zpracovává i jiné potraviny.
Můžete prosím sdělit, jak je to s tenkým obalem, který pokrývá jednotlivá semena po vyloupnutí ze skořípky? Lze ji konzumovat, nebo ne?
Ten je bezproblémový, hlavně vláknina.