Bronchitida, zvaná též zánět průdušek, patří mezi nejčastější onemocnění postihující dolní cesty dýchací. Proto asi nikoho nemůže překvapit, že již od pradávných dob se lidé snažili objevit co nejúčinnější léčbu tohoto zdravotního problému. Tato lety ověřená doporučení, kterým také můžeme říkat i babské rady, v mnoha případech přináší podobnou nebo úplně stejnou úlevu, jakou nám nabízí farmaka.*
1. při léčení bronchitidy nám může velmi pomoci čerstvý zázvor, který dnes bez problémů seženeme v každém obchodě. Stačí si nastrouhat půl lžičky na jemném struhadle, zalít skleničkou vroucí vody, když vychladne přibližně pod padesát stupňů, vmícháme ještě lžičku medu a trochu citronové šťávy a rovnou vypijeme. Podáváme třikrát denně mezi hlavními jídly.
2. další klasikou, kterou doporučovala snad každá babička je popíjení šťávy z cibule. Stačí si oloupat cibuli, nakrájet ji na malé kostky a ve sklenici promíchat s trochou cukru nebo medu. Do několika hodin začne pouštět ostrou, ale velmi účinnou šťávičku. Podáváme jednu lžíci denně po ránu na lačno.
3. bronchitida se dá zahnat či zmírnit i kurkumou. Půl lžičky tohoto exotického koření rozmícháme ve skleničce teplého mléka, přidáme malinkou špetku skořice a pijeme třikrát denně mezi jídly. Pokud se nám nápoj zdá hodně nepitelný, můžeme ho mírně osladit medem.
4. úlevu při zánětu průdušek přinese i jistá forma masáže. Z rukou si uděláme lodičky (jako bychom do nich chtěli nabrat trochu vody) a postupně proklepáváme plíce odzdola nahoru. Údery by neměly být příliš silné, ale také se nemůže jednat o pouhé hlazení. Plíce můžeme masírovat také velmi rychlým a zároveň jemným proklepáváním zad a hrudníku za pomocí bříšek prstů.
5. během bronchitidy si už naše prabáby všimly, že úlevu přináší… obyčejné teplé tekutiny. Musíme dodržovat správný pitný režim a popíjet průběžně během celého dne (velmi vhodný je i silný slepičí vývar podávaný jen tak čirý v hrnečku). Díky tomu se výrazně usnadní vykašlávání. Měli bychom se vyhýbat cigaretovému kouři a pokud možno také alkoholu i kofeinovým nápojům, které způsobují odvodňování organismu. Vzduch v bytě by neměl být příliš suchý.
* babské rady jsou rozhodně užitečné, ale neměly by úplně zastoupit doporučení lékaře. Zvláště pokud si všimneme, že se náš stav pořád nezlepšuje, rozhodně bychom měli vyrazit za odborníkem, který by měl určit další postup léčby. Lékaře navštívíme také rovnou, pokud se bronchitida týká dítěte, staršího člověka, nemocného nebo ji doprovází vysoká teplota.