Je velmi jednoduché jít do drogerie či parfumerie a pořídit si nějaký prostředek na vlasy. Je jich nepřeberné množství, o přízeň kupujícího se uchází hodně různých chemiček, pardon, výrobců kosmetiky. Ale i praprapředkové se starali o své vlasy a z jejich zkušeností do dnešních dnů zůstaly tzv. babské rady. Můžeme je vyzkoušet, zvláště pokud máme suché vlasy. Většinou zjistíme, že jejich metody nejsou horší než moderní postupy a přitom jsou výrazně přirozenější.
Velmi jednoduše si můžeme vytvořit klasický velmi účinný šampón. Ty kupované jsou obecně v pořádku, vyloženě škodlivé výrobky by kontrola na trh nepustila. Jenže i nejkvalitnější značky stejně mohou díky svému složení přeci jen naše suché vlasy ještě o něco více vysušit. Toto ale s naší hřívou neudělá velmi jednoduchý domácí výrobek, který si vytvoříme z bramborového škrobu. Do nejmenšího hrnce si dáme dvě lžíce této látky a pak postupně přiléváme za stálého míchání půl skleničky vody. Musíme vše rozmíchat dohladka, abychom získali cosi, co bude připomínat trochu krém. Ten poté mírně ohřejeme na sporáku a do teplé, ale ne horké hmoty ještě vmíchejme lžičku ovocného octa (jablíčko se klaní). No a nyní hurá do koupelny, kde si polovičku škrobového šamponu naneseme na vlasy, pořádně je promasírujeme, opláchneme a celý proces zopakujeme ještě jednou.
Můžeme si také vyzkoušet nějaké tradiční, řekněme babské, regenerující a osvěžující obklady na suché vlasy. Jeden si vytvoříme z olivového oleje a žloutků. Tři lžíce panenského rozmícháme či rozmixujeme s jedním žloutkem vlastně na jakousi domácí majonézu. Pak přidáme pár kapek citronu či u nás regionálně spíše jablečného octa. Rozmícháme, naneseme na vlasy, zabalíme do fólie a nakonec do ručníku. Vydržíme tak dlouho, jak to jen bude možné. Poté obklad pořádně opláchneme a umyjeme si vlasy. Druhý, podobně účinný si můžeme udělat ze zakysané smetany. Dvě lžíce promícháme se lžičkou citronové šťávy a pak přidáme půl lžičky teplého (ne horkého) slunečnicového oleje (dobrý je také kukuřičný). Vše vetřeme do vlasů, zabalíme, necháme čtyřicet minut působit a po opláchnutí si umyjeme hlavu. A poslední obklad můžeme udělat z kdysi velmi populárního ricínového oleje. Půl panáka pečlivě rozmícháme s jedním žloutkem, vetřeme do suchých vlasů a po patnácti minutách opláchneme a umyjeme.
No a pro masky na suché vlasy zde nějaká babská rada, tip, trik či moudro ověřené stovkami let zkoušení, existuje samozřejmě také. Pokud chceme, aby se nám vlasy lépe ukládaly, vezmeme celé vejce a tři lžičky rumu a vše ušleháme do krásné pěny. Tu naneseme na celou hlavu a necháme krátce, na dvě minuty, působit. Poté bychom hlavu měli už jen opláchnout bez použití šamponu. Pokud toužíme po tom, aby naše vlasy byly měkké a elastické, rozmixujeme dvě lžíce sezamového oleje se žloutkem a na konec do toho ještě vmixujeme dvě lžíce zakysané smetany. Vzniklou masku naneseme na suché vlasy, necháme čtvrt hodiny působit a poté ji smyjeme jemným šamponem. A nakonec jedna jednoduchá hydratující maska, která sice není možná z receptáře babských rad, ale je také plně přírodní a hlavně účinná. Stačí si vzít menší avokádo (musí být krásně zralé, čili při zmáčknutí musí povolit, nesmí být tvrdé jak beton) a rozmixovat dužinu se třemi lžícemi zakysané smetany. Směs naneseme na hlavu a necháme půl hodiny hydratovat vlasy. Poté si hlavu prostě umyjeme.