Změna barvy stolice může být jasným signálem, že je v našem organismu něco v nepořádku. Ale samozřejmě není nutno ihned panikařit. Pokud se jedná o jednorázovou situaci, tak nejpravděpodobnější příčinu změny zabarvení můžeme hledat v jídle a nebo nějakém léku. Jestliže stav přetrvává delší dobu, raději bychom měli vše konzultovat s lékařem.
Šedavá a velmi světlá barva stolice může naznačovat nějaké potíže s játry nebo žlučníkem. V takovém případě je častým doprovodným efektem ztmavnutí moči a občas nějaké kožní problémy – zežloutnutí či případně svědění. Tuto barvu zřídkakdy způsobují léky, může se objevit při kontrastním vyšetření.
Když má stolice žlutou barvu, příčiny mohou odhalit i další doprovodné efekty. Při potížích se slinivkou výkaly převážně velmi silně a nepříjemně zapáchají a také na nich můžeme pozorovat mastný povlak (náš organismus má problémy se zpracováním tuků). Žluté zbarvení se také objevuje u lidí, trpících celiakií neboli nesnášenlivostí lepku a podobně jako u šedé barvy může naznačovat potíže s játry nebo žlučníkem. Krátkodobý nažloutlý průjem je nejpravděpodobněji symptomem nějaké bakteriální infekce, pokud je stolice normální, jednorázově toto zbarvení může vyvolat přemíra karotenu v jídelníčku.
Černá stolice může znamenat krvácení v horní části trávicího traktu (převážně se jedná o různé vředy). V takové situaci ihned vyrazíme za lékařem, jedinou výjimkou je případ, kdy velmi dobře víme, že jsme jedli hodně živočišného uhlí a nebo doplňujeme dietu železem. Černá barva se také objeví pokud jsme si dopřáli hodně červeného vína nebo borůvek.
Červená stolice nás také informuje o krvácení, v tomto případě se problémy týkají dolní části trávicího traktu. Nejčastěji se takto projevují hemeroidy, ale i zde je nutná návštěva lékaře, který vyloučí riziko zhoubného bujení nebo Crohnovy choroby. Z potravin tuto barvu vyvolává červená řepa.
Zelené zbarvení může mít také více různých příčin. Z těch neškodných můžeme zmínit například dnes velmi módní řasu chlorella nebo například mladý ječmen. Někdy je také doprovodným jevem antibiotické léčby. Ale může se jednat i o nějaké závažné bakteriální onemocnění, projevuje se tak například salmonela. Odborníka bychom měli navštívit v situaci, kdy změna barvy přetrvává několik dní a také pokud se s ní souběžně objevil průjem (řídká konzistence a na záchod chodíme víckrát denně).