Feng-shui či také feng-šuej je pradávná čínské učení, které se zabývá vztahem člověka k prostoru, který je kolem něj. Západní věda a tím pádem i medicína s ním má stále problém, jako se spoustou věcí, které jsou mírně mystického rázu, ale mnoho postřehů starých tisíce let, které toto učení propaguje, potvrdily i moderní metody. A protože barevné vybavení pokojíků pro děti, je jednou z nejobvyklejších starostí, které mladí rodiče řeší, možná je dobré se seznámit, co na dané téma říkali staří čínští mudrci.
U úplného nemluvněte se doporučuje opatrnost. Tam nemá smysl moc experimentovat. Navíc pro mnohé asi bude překvapivé, že nejklasičtější barvy neboli růžová a modrá, čínské učení doporučuje. Růžová je určena pro holčičky, kterým má pomáhat v rozvoji citlivosti, ale také jim dokáže přidat odvahu. A světlejší jemná modř má být výborná pro chlapečky, u kterých by měla průběžně rozvíjet kreativitu, zvídavost a rozvíjet komunikační schopnosti. Pokud rodiče si nenechali zjistit pohlaví svého dítěte a nebo nechtějí přímé směrování již od prvních dnů, doporučují se pastelová žlutá, broskvová a meruňková, které dítěti zvýší pocit bezpečí a budou ho uklidňovat.
U starších dětí můžeme vybírat barvy i proto, abychom nějakým způsobem směrovali jejich rozvoj a nebo abychom utlumili nežádoucí chování.
Můžeme je povzbuzovat k větší aktivitě a k tomu nám poslouží například oranžová, která podporuje touhu po hraní a také zvyšuje chuť k jídlu. Měla by se využívat s velkou opatrností, jen na různé doplňky, například na záclonku nebo například na deku. Barvou podporující aktivitu je i červená, u té ale musíme být ještě opatrnější, stačí jen polštářek nebo u dívky mašle do vlasů či nějaká jiná drobnost. Pokud s ní budeme přehánět, místo větší činorodosti získáme neustálé podráždění a roztěkanost. Modrá barva, je jasně aktivní, její působení bylo už vysvětleno výše. Je ale dost chladná a dlouhodobě by mohla vyvolat i necitelný přístup k okolí, proto je ji nutno průběžně vyvážit něčím klidným a neutrálním.
Ale někdy se hodí, zvláště když děti jsou na hraně hyperaktivity, také trochu něčeho uklidňujícího. Například taková medová barva je nejen teplá a vzbuzující pocit bezpečí, ale také průběžně uklidňuje a utišuje. Nesmí se to s ní přehnat, pokud nechceme z dítěte udělat někoho ustrašeného a neprůbojného. Vždy je dobré přidat nějaký aktivní element. Za uklidňující se považuje i barva bílá, u nás je obecně při malování nejtradičnější. V Číně ji doporučují na uklidnění, ale nesmí jí být příliš mnoho, aby v člověku nezačala vyvolávat smutek. Je vhodná například na stropy, deky, polštáře a jiné doplňky. Poslední barvou, která u dítěte podpoří klidnější rozvoj, je světle fialová. Je nutno si na ní dát ale pozor, protože může omezit schopnost navazování mezilidských vztahů. Člověk, který je obklopenou pouze touto barvou, je většinou velmi uzavřený. Maximálně by měla zabírat jednu stěnu dětského pokoje, ale pak by se už neměla objevovat na nábytku či různých doplňcích.