Díky strmě rostoucí oblibě lehkých středomořských pokrmů, bazalka v posledních dvaceti letech ovládla naše kuchyně. V mnoha rodinách jemně obohatila i mnoho původních typicky českých receptů po babičce. Navíc bazalka to není jen skvělá chuť a vůně, tato bylinka má zajímavé účinky, které prospějí nejen zdraví, ale i kráse.
Jako je tomu u většiny koření i bazalka velmi výrazně pomáhá s trávením. Povzbuzuje tvorbu žaludečních šťáv, zlepšuje vstřebávání zdraví potřebných látek, omezuje žaludeční křeče, pomáhá proti nechutenství, je prospěšná i v případě potíží s nadýmáním, zvracením a nevolnostech. Ale tím její působení v lidském organismu nekončí. Podle vědeckých výzkumů účinkuje na nervový systém podobným způsobem jako například meduňka. Zlepšuje náladu, uklidňuje, pomáhá při nespavosti a depresích. Pravidelná konzumace by měla povzbuzovat mozkovou činnost a obklady s bazalkou se doporučují při bolestivých migrénách. Má také antibakteriální a protizánětlivé účinky. Můžeme ji přidávat do různých léčivých čajů v případě potíží s kašlem i nachlazením, při zánětech ledvin a močového měchýře, jaterních problémech a také při různých revmatických onemocněních.
Tradičním lidovým lékem je bazalkový čaj, který připravíme ze zarovnané lžičky bylinky zalité sklenicí vařící vody. Louhovat necháme přibližně deset minut, po přecezení by se měl nechat ještě trochu vychladnout a pak do něj vmícháme lžičku dobrého medu. Nejčastěji se doporučoval při zánětech průdušek, nepříjemném kašli a také jako účinný prostředek na snížení teploty. Pokud horečku doprovází i nepříjemná zimnice, doporučuje se k bylince ještě přidat špetku skořice a tři rozdrcené či nalámané hřebíčky. Při rýmě a ucpaných dutinách zase naše prabáby doporučovaly bazalkové inhalace – stačí jen pár lístků či lžičku sušené bylinky zalít horkou vodou a pak klasicky vdechovat páru. Pokud máme bylinky hodně, můžeme si připravit i bazalkový sirup. Svaříme tři sta mililitrů vody s třemi sty gramy cukru. Do této tekutiny nasekáme svazeček čerstvé bazalky (přibližně čtyřicet gramů) a vymačkáme šťávu ze dvou citronů. Zamícháme, odložíme do druhého dne, pak vše přecedíme, uvedeme do varu, povaříme pět minut, přelijeme do vyvařených sklenic či lahviček a zavíčkujeme.
Jak už bylo zmíněno na začátku, bazalka může prospět i naší kráse. Obklady z této bylinky velmi dobře očišťují póry. Stačí hrstku sušené bazalky zalít litrem vařící vody a nechat louhovat pod pokličkou dvacet minut. Po přecezení v teplé ale ne horké tekutině namočíme pláténko či gázu a přiložíme na obličej. Po deseti minutách látku vyždímáme, propláchneme, znovu namočíme a obklad přiložíme ještě jednou na deset minut (pokud nám tekutina úplně vychladla, znovu ji trochu ohřejeme). Můžeme si také vyrobit bazalkový olej, který pomáhá při boji s akné, má vyhlazující účinky a skvěle se dá využít při různých masážích. Třicet gramů čerstvých lístečků zalijeme lžící panenského olivového oleje a paličkou od hmoždíře pořádně rozdrtíme a promícháme. Na vše nalijeme ještě skleničku oleje, uzavřeme, protřepeme a odložíme na týden do tepla. Pak už jen olej přecedíme a uskladníme do chladu.