Zdravé nehty by měly být úplně bezbarvé. Pouze přebírají barvu podkladu, který je díky cévkám lehce narůžovělý. Ve skutečnosti ale velmi často narazíme na to, že na nich jsou malé bílé skvrnky, rýhy a nebo dokonce celý jejich povrch má toto zbarvení. Příčiny takového stavu mohou být různé.
Nejčastěji se setkáme s tvrzením, že za bílé skvrny na našich nehtech může nedostatek minerálů nebo vitamínů. Kdysi tato diagnóza padala téměř automaticky. Částečně je to samozřejmě pravda. Tato drobná vada se může objevit, když naše tělo má nedostatek zinku, železa či vápníku. V takovém případě je rada jednoduchá. Prostě jezme více produktů, kde se oba minerály nachází. Takže zařaďme si do jídelníčku játra, maso, mléko a určitě také ryby či mořské plody. Pokud nám chybí zinek, tak se většinou objeví ještě další efekty, jako je například vypadávání vlasů a celkové oslabení imunity.
Nedostatek minerálů patří mezi relativně časté příčiny tohoto stavu, ale bílé skvrny mohou způsobit i jiné záležitosti. Dnes už víme, že mnohem obvyklejším důvodem jejich vzniku jsou různé drobné úrazy. Občas i jen malé klepnutí či zmáčknutí nebo zbroušení nehtu (stává se to často při špatné manikúře) naruší jeho strukturu a vývoj. Nejčastěji se souběžně objeví na více prstech, málokdy se bouchneme jen do jednoho. V takové situaci se nedá moc dělat, jediným lékařem je prostě čas. Nezbývá nám nic jiného než počkat, až nám odroste zbarvená část a objeví se nenarušený nehet. Rychlost růstu nehtů je přibližně dva až tři milimetry za měsíc, ale je to samozřejmě individuální.
Další příčiny mohou být už způsobené sníženou imunitou nebo přímo nějakým onemocněním. Mezi nejčastější patří různé plísně či menší infekce, ale v tomto případě jsou převážně postižené jen nehty na nohou. Bílé skvrny se také objevují občas při vysokých horečkách a různých zánětlivých stavech, v takové situaci většinou mizí po odeznění choroby. Občas jsou také indikátorem závažnějších jaterních potíží, nefrotického syndromu a nebo otravy těžkými kovy. V tomto případě je samozřejmě nutná co nejrychlejší návštěva odborníka a také pravděpodobně hospitalizace. Pozor, pokud vám bílé flíčky začnou měnit barvu, také raději navštivte lékaře.