Rostlinné klíčky jsou výtečným zdrojem mnoha zdraví prospěšných látek. Nejvíce je lidské tělo ocení v zimním a jarním období, kdy z obchodů vymizí naše zelenina a přiváží se jen divnou skleníkovou hmotu ze zahraničí. Nejčastěji se v domácnostech klíčí fazole mungo a čočku, ale naklíčit lze vlastně všechno. Například takové brokolicové klíčky jsou doslovně nabité užitečnými vitamíny a minerály.
Obsahují vitamíny A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E a K. Z minerálů jsou nejvýrazněji zastoupeny vápník, hořčík, draslík, železo, fosfor, zinek, mangan a selen. Brokolicové klíčky v sobě mají také nenasycené kyseliny omega 3, antioxidanty, vlákninu a přibližně třicet procent bílkovin. Vědce a lékaře také velmi zaujal vysoký obsah sulforafanu, který sice najdeme i v zralé brukvovité zelenině, ale v klíčcích je ho minimálně dvacetkrát více než v zralé brokolici a některé zdroje uvádí, že je ho dokonce stonásobně větší množství.
Právě sulforafan je pro naše zdraví velmi významný. Má antioxidační účinky a pomáhá při detoxikaci organismu. Takže působí jako velmi dobrá prevence proti vzniku rakoviny, což prokázalo i několik vědeckých studií. A to není všechno, tato látka by měla zpomalovat množení rakovinotvorných buněk, největší vliv se jí připisuje při karcinomu prsu, prostaty, jater, vaječníků a plic. Brokolicové klíčky navíc regulují krevní tlak, zlepšují srdeční činnost, posilují imunitu a mají antibakteriální účinky. Ty se nejvýrazněji projevují v naší trávicí soustavě, kterou chrání mimo jiné před bakterií Helicobacter pylori zodpovědnou za vznik žaludečních vředů a také za rakovinu žaludku.
Nejvíce sulforafanu obsahují čtyři až pět dnů klíčená semínka. Jíst bychom je měli co nejčerstvější, protože při dlouhém skladování (i v lednici) tato zdraví prospěšná látka vyprchává. Klíčky mají velmi výraznou chuť a dokážou tak obohatit každý zeleninový salát. Také je můžeme jíst jen tak s pečivem. Samozřejmě tepelné zpracování není vhodné. Bio osivo (normální semena určená k výsevu se většinou nehodí, protože jsou chemicky ošetřená) před klíčením namočíme na pět až šest hodin. Jinak klíčí normálně, jen si musíme dávat pozor na teplotu. Pokud je příliš nízká, klíčky budou hodně neduživé.