Bylinky na bolest hlavy

Většina lidí při nějaké nepříjemné migréně automaticky sahá po různých lécích, přitom velmi často na bolest hlavy můžeme použít i různé bylinky, které znaly už naše prababičky. Jejich výhodou je to, že mají převážně méně vedlejších účinků, které by mohly škodit našemu zdraví a bolehlav odstraní stejně dobře, jako předražené pilulky.

1. zázvor – pomáhá při bolestech hlavy, které vyvolá přejídání nebo nadměrná konzumace alkoholu. Pokud naše potíže jsou spojené s trávením, tradiční bylinkou uklidňující bolehlav je andělika lékařská.

2. kůra z bílé vrby – je vhodná na migrény vyvolané chřipkou a nachlazením. Působí podobně jako aspirin, má protizánětlivé a anestetické účinky. Podobné účinky má také heřmánek.

3. máta – její silice uvolňují svalové napětí, které je doprovodným jevem u bolestí hlavy vyvolaných stresem nebo přepracováním.

4. kozlík lékařský – uklidňuje a uvolňuje organismus a tím pomáhá při migrénách způsobených fyzickou únavou a stresem. Vhodné jsou při bolestech hlavy, které se projevují pulsováním v okolí spánků. Valerianové kapky byly velmi oblíbeným lékem našich babiček.

5. meduňka – čajíky z ní se podávaly před spaním na uvolnění a také při migrénách vyvolaných trvalým stresem. Meduňkové silice uvolňují nervové napětí.

6. kopretina řimbaba – zlepšuje krevní oběh v našem mozku a tím bojuje proti bolestem hlavy, které vyvolává nedostatečné okysličení krve

7. drmek obecný – doporučuje se při migrénách spojených s hormonální nerovnováhou. Nejčastěji ho využívaly ženy během menstruace, ale doporučuje se i při bolestech hlavy vyvolaných náhlou změnou počasí nebo atmosférického tlaku. Podobné působí i chmel (samozřejmě v podobě čaje).

8. routa vonná – pro své uklidňující účinky se již ve středověku přidávala k různým nápojům. Doporučovala se při dlouhotrvajících bolestivých migrénách a panických stavech.

9. zemědým – pomáhá uklidňovat bolesti hlavy u lidí, kteří mají problémy s játry nebo žlučníkem.

Jak už je uvedeno na začátku, bylinky mají většinou méně vedlejších účinků než farmaka. Ale méně neznamená žádné, občas obsahují i látky, které ve větším množství mohou být jedovaté. Proto i při jejich pravidelném a dlouhodobém užívání bychom se měli poradit s odborníkem ohledně přesné dávky drogy a také toho, jestli zrovna v našem případě účinné látky nemohou vyvolat nějaké potíže. Opatrnost je důležitá hlavně u dětí, během těhotenství, kojení a u osob, které berou nějaké léky. Převážně nejúčinnějším způsobem aplikace jsou různé teplé nálevy (čaje), které navíc mírně rozšíří cévy a zlepší tak přísun účinných látek do organismu.