Byliny nevhodné v těhotenství

Obecně platí zásada, že užívání bylin, zvláště pokud je dlouhodobé, bychom vždy měli konzultovat s odborníkem. Tento princip obzvlášť platí v těhotenství a během kojení, kdy jindy relativně neškodné přírodní dary mohou dítěti nebo matce velmi silně ublížit. Podívejme se na pět velmi oblíbených bylinek, jejichž užívání se raději v požehnaném stavu vyhýbejme.

Ženšen

Tato bylina je oblíbená už od starověku. Připisují se jí téměř zázračné vlastnosti, měla by dokonce účinkovat jako určitý druh elixíru mládí. Ale co prospívá nám, nemusí prospívat nenarozenému plodu. Ohledně přesného působení na vývoj dítěte se odborníci stále přou, ale existuje shoda, že by se této bylině těhotné ženy měly raději vyhýbat. Zvláště pokud jsou v první fázi těhotenství. Pozor, je součástí různých bylinkových směsí.

Tymián

Tato velmi oblíbená bylinka se také hodně používá v kuchyni. Zvláště při přípravě jídel z takzvané středomořské kuchyně hraje nezastupitelnou roli (je i součástí populárního provensálského koření) a dokonce ani pořádná svíčková se bez ní neobejde. Při přírodní léčbě ji používáme například proti kašli, ale během požehnaného stavu je lepší sáhnout po něčem jiném. Podle některých zdrojů může vyvolat potrat nebo předčasný porod a zvláště ohrožené jsou ženy s rizikovým těhotenstvím. Podobně působí i rozmarýn.

Skořice

Skořice je v posledních letech velmi populární. Spolu s kurkumou je součástí mnoha receptů na domácí léčivé přípravky. Navíc je to oblíbené koření, které se hodně využívá například při pečení. Během těhotenství bychom si ale na ni měli dát pozor. Kumarin je velkou zátěží pro játra a podle výzkumů nadměrné užívání skořice může vést k rozvojovým vadám dítěte (postižený je hlavně zrak a sluch) a zvyšovat riziko potratu.

Šalvěj

Používání šalvěje k léčbě různých neduhů má už také hezkou řádku let. Je zdrojem mnoha zdraví prospěšných látek, působí antibakteriálně, antisepticky, likviduje záněty i plísně. Ale i tady odborníci doporučují opatrnost, protože podle některých výzkumů může zvyšovat riziko vyvolání předčasného porodu nebo potratu. Navíc omezuje tvorbu mléka, takže je lepší se jí vyhýbat i během prvních měsíců života dítěte – přinejmenším dokud ještě kojíme.

Aloe

Potravinových doplňků či jídel obsahujících aloe je nepřeberné množství. V posledních letech tato rostlina zažívá nebývalý boom, i když v medicíně se podle archeologických objevů používá více než čtyři tisíce let. Seznam skutečných i údajných léčivých účinků nebere konce a proto není divu, že je aloe tak populární. Bohužel obsahuje také látky, které mohou způsobovat zvýšené prokrvení malé pánve a také stahy dělohy.