Každý den přicházíme přirozeně o několik desítek vlasů. V podzimním a jarním období je tento počet navíc větší, než na jaře a v létě. Také v situacích, kdy je naše tělo vystaveno nadměrným stresům a nebo je náš organismus oslaben nějakou nemocí či případně máme problémy s nedostatkem některých vitamínů a živin, tento negativní jev se může výrazně zesílit. Je důležité odstranit příčiny, ale také bychom neměli zapomínat i na určitou prevenci. A tu rozhodně mohou přinést různé byliny, protože soudobě vnímaná krása (např. na rozdíl od antického Egypta), jaksi vlasy vyžaduje.
Na vypadávání či růst vlasů je možno si pořídit různé prostředky, které vyrábí farmaceutické či kosmetické firmy. Ale je možné se také spolehnout pouze na sílu přírody. Je dobré jen případné rozhodnutí konzultovat ještě z lékařem, případně si vyzkoušet, jestli nějaká z bylin nevzbuzuje u našeho organismu alergickou reakci.
Pro růst vlasů je možno si udělat olivovo-lopuchový olej. Sto gramů na drobno nakrájeného lopuchového kořena zalijeme necelým půl litrem panenského olivového oleje (je nutno si pohlídat, aby šlo opravdu o olej panenský) a odložíme na sedm dní. Poté vzniklý olejíček přecedíme a ráno a večer si jím potíráme hlavu.
Proti vypadávání vlasů se dá vyrobit několik různých oplachů. Jeden vytvoříme tak, že smícháme padesát gramů komonice, padesát gramů kopřivy a pětadvacet gramů vratiče (vše v usušené podobě) a uzavřeme do nějaké tmavé sklenice. Vrchovatou lžíci této směsi zaléváme půl litrem vařící vody a necháme poté louhovat čtvrt hodiny. Poté tekutinu přecedíme, umyjeme si nějakým jemným šampónem vlasy a ještě vlažný odvar použijeme na poslední opláchnutí, které spojíme s řádnou masáží pokožky – pozor, nepoužíváme tuto směs častěji než čtyřikrát do měsíce.
Pokud máte problémy nejen s vypadáváním vlasů, ale i s řídkým porostem, potom může pomoci druhá bylinková směs. Tu vytvoříme smícháním sto gramů kopřivy a sto gramů usušeného lopuchového kořene. Ze vzniklé a uskladněné směsi odebereme jednu lžíci, kterou povaříme pět minut a odvar necháme během mytí hlavy chladnout. Před použitím by měl být vlažný. Při oplachování věnujeme větší pozornost místům, kde je vlasový porost nejřidší. Stejně jako v případě směsi komonice, vratce a kopřivy i tento oplach využíváme jen jednou za týden neboli čtyřikrát do měsíce.