Rybí tuk, neboli olej z tresčích jater, zná lidstvo již více než tisíc let. Objevili ho Vikingové ve Skandinávii, kterým sloužil nejen při přípravě potravin, ale i na činění kůží, konzervaci dřeva a nebo se lil do lamp. Přímo jako léčivo se začal doporučovat na začátku osmnáctého století. Na začátku ho lékaři předepisovali na revma, ale velmi rychle se zjistilo, že je dobrý i v mnoha jiných případech.
Díky vysokému obsahu nenasycených kyselin omega 3 a omega 6 rybí tuk zlepšuje obranné schopnosti organismu a tím pádem pomáhá z našeho imunitního systému vystavět téměř neproniknutelnou zeď proti mnoha různým neduhům. Zlepšení odolnosti navíc zesiluje vyšší obsah vitamínu A, který má velmi dobré antioxidační účinky a také vitamín D, který v lidském těle zlepšuje produkci antibakteriálních peptidů. Rybí tuk je také velmi dobrý v případě, že potřebujeme urychlit regeneraci organismu po nějaké závažnější léčbě (například když jsme museli brát antibiotika).
Ačkoliv se jedná o tuk, pravidelná konzumace pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi a tím samozřejmě zlepšuje celkové fungování srdce a krevního oběhu. Měla by také působit jako jistá prevence proti vzniku rakoviny vaječníků, prsu či střev. Zlepšuje mineralizaci kostí, která je nezbytná pro zdravý vývoj organismu – to je kromě posilování imunity druhý důvod, proč se rybí tuk doporučuje podávat dětem a mládeži.
A to stále ještě není všechno. Dětem i dospělým rybí tuk pomáhá zlepšit práci nervového systému a mozkovou činnost. Je to důležité nejen během výuky, ale také to snižuje riziko onemocnění Alzheimerem. Rybí tuk také účinkuje jako prevence proti různým problémům se zrakem. Navíc se dá používat i zevně. Masti z olejem s tresčích jater urychlují hojení ran, omrzlin, opařenin či dětských opruzenin a pomáhají udržovat vláčnou a hladkou pokožku. V koncentrovanější podobě se občas předepisují i jako podpůrná léčba při potížích s lupénkou, akné či různých ekzémech.
Rybí tuk je velmi prospěšný, ale přeci jen se jedná o léčivo a tak by se k němu mělo přistupovat s jistou opatrností a u dávkování je třeba se držet informací z příbalového letáku či doporučení lékaře. Také není vhodné ho podávat v průběhu antibiotické léčby, protože sice na jednu stranu pomáhá imunitnímu systému, ale na druhou může zlepšit množení bakterií – ale samozřejmě, jak už bylo uvedeno výše, velmi dobrý je po dobrání antibiotik. Opatrní by měli být i lidé, kteří již berou vitamíny A, D či E v nějakém jiném potravinovém doplňku a také ti, kteří se léčí protisrážlivými léky. Rybí tuk se nedoporučuje lidem s ledvinovou kolikou a také bychom měli zvážit jeho podávání v létě, kdy člověk má díky sluníčku velký přísun vitamínu D přirozeně.
Malá poznámka na konec – pro mnoho lidí rybí tuk znamená odpudivou tekutinu páchnoucí rybinou, v dnešní době ho lze sehnat bez problémů i v podobě neutrálních kapslí, které snad nikomu nemohou vadit.