Česneková tinktura může být velmi pomocným domácím léčivem při chřipkách a nachlazení. Tímto způsobem se také v českých domácnostech nejčastěji využívá. Ale její účinky se neomezují pouze na podporu léčby různých respiračních a sezónních nemocí. Česnek obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek, které působí komplexně na celý lidský organismus. Také existuje tzv. tibetská česneková kúra, kterou údajně mniši z Tibetu již před více než tisíci lety doporučovali jako univerzální léčivo, které nám pomůže dosáhnout dlouhověkosti ve zdraví. Recept není nijak náročný a v porovnání s jinými tinkturami se připravuje relativně rychle.
Recept na česnekovou tinkturu
Vezmeme tři paličky kvalitního česneku. V ideálním případě se vyhýbáme lacinějšímu dovozu z Číny, Mexika nebo Španělska a sáhneme po něčem domácího původu. Tinktura bude mnohem účinnější. Oloupeme a rozdrtíme. Lze samozřejmě použít klasický lis, ale někteří léčitelé doporučují česnek rozdrtit v dřevěném, keramickém nebo kamenném hmoždíři a pokud to jde, vyhnout se kontaktu s kovem. Zalijeme dvěma deci konzumního lihu o síle osmdesát procent, uzavřeme a odložíme na chladné a tmavé místo na pět dní. Nádobu denně protřepeme. Následně přecedíme česnekovou tinkturu do vybrané tmavé lahvičky a ještě na deset dní odložíme dozrávat.
Účinky tinktury
O účincích česneku již toho bylo napsáno hodně. Takže tady se podíváme jen na celkový souhrn. Tato cibulovina čistí a regeneruje cévy, snižuje riziko infarktu a aterosklerózy. Reguluje krevní tlak. Účinně působí proti plíšňovým i bakteriálním infekcím, dokáže omezit růst některých rakovinných buněk. Bojuje proti plísňovým a bakteriálním infekcím. Pomáhá likvidovat patogeny v trávicí soustavě. Brzdí růst některých rakovinných buněk. Pomáhá při hučení v uších a prospívá očíme. Látky obsažené v česneku pomáhají odstraňovat toxiny z organismu, posilují imunitní systém a přispívají k lepší buněčné regeneraci – čili tak zvaně omlazují. Při nachlazení, chřipce, nemocích respiračního systému nebo proti problémům s trávením a žaludkem podáváme lžičku tinktury dvakrát denně před jídlem.
Tibetská česneková kúra
Kúra pro celkovou regeneraci organismu, omlazení a posílení imunity by se podle tradičního návodu měla provádět maximálně jednou za rok. Jsou dva způsoby. Podle prvního začneme po jídle čtyřmi kapkami ráno a čtyřmi večer. Další den je to šest, následně deset, poté patnáct, dvacet, dvacet pět a sedmého dne ráno a večer třicet kapek. Poslední množství opakujeme dokud se nám připravená dávka (z výše uvedeného receptu – tři paličky česneku na dvě deci lihu) neskončí. Při druhé metodě tinkturu užíváme jen jednou denně před spaním celou dávku – čili osm, dvanáct, dvacet, třicet, čtyřicet, padesát a šedesát kapek. Tradičně se tinktura při kúře kape do mléka nebo kefíru. Případný zápach z úst lze vyřešit sežvýkáním malého množství zelené petrželky nebo plátku citronu.
info: Kvůli vysokému obsahu alkoholu je česneková tinktura nevhodná pro děti, těhotné a kojící ženy, lidi s jaterními problémy a také pro každého, kdo užívá léky reagující negativně na alkohol.