Česnek patří v naší zemi mezi nejčastěji používaná koření. Také hraje velkou roli v různých babských radách a návodech, jak pečovat o své zdraví. Málokdo ale ví, že toto skvělé přírodní antibiotikum můžeme využít jako kosmetický přípravek. Lze například vyrobit česnekový olej, který nám pomůže s péčí o vlasy.
V tomto případě není nutné se rozepisovat o skvělých léčivých vlastnostech česneku, které si náš organismus může vychutnat při jeho konzumaci. Zajímavější je podívat se na to, jak působí zevně neboli na vlasy. Pomáhá s jejich regenerací, povzbuzuje cibulky k větší aktivitě, čímž může urychlit růst vlasů, snižuje nadměrnou produkci kožního mazu a také podle lidové medicíny omezuje vypadávání vlasů. Navíc díky svým antibakteriálním vlastnostem snižuje tvorbu lupů.
Česnek lze na hlavu aplikovat přímo, je to nejjednodušší, ale má to i jeden nepříjemný háček. Utřeme nebo vymačkáme několik stroužků, pořádně je vetřeme do kůže na hlavě, tu pak zabalíme a necháme účinkovat přibližně půl hodiny. Pak si vlasy umyjeme. S postupem času dobu působení prodlužujeme i na několik hodin. A v čem je problém? Pro někoho může být i ta půl hodina příliš mnoho, česnek dokáže naši kůži velmi nepříjemně podráždit a místo zlepšení kvality vlasů, budeme najednou řešit jiné potíže.
Řešením je příprava česnekového oleje. Recept je velmi snadný a výsledný přípravek je k pokožce mnohem šetrnější. Na jednu skleničku panenského olivového oleje si oloupeme a rozčtvrtíme čtyři stroužky česneku. Vše dáme do vyvařené sklenice nebo lahvičky, zavíčkujeme a odložíme na čtrnáct dní na nějaké tmavější místo. Pak už stačí jen tekutinu přecedit a česnekový olej můžeme začít používat – vtírá se ho do kůže na hlavě.
A pokud nás trápí lupy opravdu hodně a ani olejíček nepomohl, můžeme hlavu ještě navíc jednou týdně opláchnout touto magickou cibulovinou. Vezmeme znovu čtyři stroužky česneku, oloupeme, rozmačkáme a zalijeme sklenicí teplé, ale ne vařící, vody. Rozmícháme, chviličku necháme odstát, znovu zamícháme a pak si tekutinu vetřeme do vlasů. Necháme účinkovat přibližně pět až deset minut a pak si vlasy opláchneme teplou vodou. Pokud míříme mezi lidi, je dobré si hlavu po této kůře přeci jen ještě pořádně umýt šamponem.
Dobry den, jaka je zivotnost tohoto cesnekoveho oleje? A jakym zpusobem a jak casto jej mam pouzivat? Předem mockrát děkuji za odpověď.
Jemně vmasírovat do kůže na hlavě u kořínků vlasů, ne častěji než dvakrát týdně, jednou by mělo stačit. Trvanlivost je při skladování v chladu podobná jako je trvanlivost čistého oleje.
Takže vmasírovat a dále neumývat? A ještě dotaz k přípravě, „skleničkou olivového oleje“ je myšleno zhruba kolik ml? Jinak jeste jednou dekuji za odpovedi a preji pekny den.
Na začátku česnekový olej nechte účinkovat jen patnáct minut a pak si vlasy umyjte. Jestli nebudou žádné problémy, můžete působení postupně prodlužovat až na jednu hodinu. Sklenička jsou přibližně dvě deci, nemusíte být úplně přesný, tyhle klasické recepty byly vždy dělány od oka.
Tak česnekový olej je připraven. Ještě poslední, nejspíše přihlouplý, dotaz – umytím vlasů myslíte zřejmě šamponem, nebo jen obyčejnou vodou? Ještě jednou Vám moc děkuji.
Šamponem. Přeci jen česnekový olej má trošku specifický zápach, který až tak moc společenský není. Obecně je při těchto kůrách lepší používat nějaké jemnější (dětské) šampony.
Dobry den, mam dalsi dotaz. Cesnekovy olej mam vnest do mokrych nebo do suchych vlasu? Dekuji.
Klidně do suchých