Díky vyšetření krevního obrazu se dá zjistit mnoho závažných zdravotních problémů, o kterých jsme zatím ani neměli potuchy. Proto je velmi důležité, aby jeho výsledky byly co nejpřesnější. Dosáhnout toho lze pouze tak, že se na krevní odběr správně připravíme.
1. každý lékař opakuje, že máme k němu přijít na lačno. Což znamená, že bychom přibližně dvanáct hodin před odběrem neměli jíst. Jídlo může výrazně zkreslit hodnoty cholesterolu nebo cukru v krvi, ovlivňuje také rozbor bílých krvinek.
2. s pitím je to trochu složitější než s jídlem. Někteří lidé si na lačno vysvětlují i jako bez pití. To ale není přesné. Určitě bychom se měli vyhnout všem ochuceným a slazeným nápojům nebo například kávě, ale menší množství vody ještě nikomu neuškodilo a nic výrazně nezkreslilo. Sklenku bychom si měli dát asi hodinu před odběrem, protože hodnoty v příliš husté krvi by také mohly být zkreslené.
3. rozhodně bychom se měli vyhýbat alkoholu (o jiných látkách ani nemluvě – týká se to samozřejmě i nikotinu). A to nejen v onom klasickém dvanáctihodinovém období „na lačno,“ ale pokud možno si různé radovánky odřekněme den až dva před plánovaným odběrem krve. Jinak hodnoty mnoha různých ukazatelů včetně glukózy, tuků či kyseliny močové budou velmi nepřesné nebo dokonce naprosto zavádějící.
4. někdy se doporučuje, aby lidé dva až tři dny před odběrem krve upravili jídelníček na co nejzdravější. Hlavně by se měly omezit tuky (nejde jen o maso, pozor si musíme dát i na obsah tuku v některých mléčných výrobcích), cukry a různé oříšky.
5. den až dva předcházející odběru krve bychom měli mít spíše klidový režim, rozhodně se vyhněme náročné fyzické aktivitě – týká se to nejen práce, ale i cvičení.
6. stres může ovlivnit krevní obraz, proto se se snažme mít co nejlepší náladu, nemysleme na nic nepříjemného a neřešme žádné závažné záležitosti.
7. pokud se nám při odběru krve dělá nevolno, rozhodně se nesmíme dívat na jehlu a na to, jak sestřička naplňuje stříkačku. Vůbec nejlepší je během celé procedury mít odvrácenou hlavu.