Cibule je nezbytný pomocník v každé kuchyni a také jeden z nejrozšířenějších domácích léků na kašel, angíny a různé bolesti v krku. Nejčastěji z ní připravujeme sladké sirupy a čaje. Ale dá se použít i při péči o pleť. U některých lidí velmi dobře účinkuje proti akné a jiným vřídkům či nežitům.
Dá se říci, že cibule v tomto případě působí velmi podobně jako u nachlazení. Zjednodušeně ji můžeme označit za velmi silné přírodní antiseptikum a antibiotikum. A protože velká část potíží, které máme s pletí se týká právě působení různých bakterií a nečistot, tak je asi každému jasné, že by byla škoda této vlastnosti nevyužít. Přeci jen je lepší naši pleť čistit a léčit různými přírodními prostředky za pár haléřů než drahými přípravky o nepříliš jasném složení. Samozřejmě před tím, než cibuli začneme při péči o pokožku používat, je dobré zjistit, jestli v našem organismu nevyvolává nežádoucí alergickou reakci. Nejjednodušeji to vyzkoušíme tak, že si naneseme kus povařené cibule na jemnou kůži v podpaždí či za uchem a sledujeme, jestli nedochází k nějakým změnám, pálení nebo svědění. V takovém případě se cibuli raději vyhneme nebo k ní přistupujeme s velkou opatrností.
Na akné a různé vřídky (včetně nežitů čili hnisavé infekce způsobené mikroby) cibuli použijeme až po předchozím pečlivém očištění pleti. Nakrájíme ji na tenké plátky, které hodíme do hrnce s malým množstvím vody a přibližně pět minut povaříme. Slijeme a když trošku vychladne (má být teplá, ale ne vařící) rozložíme ji na obličej nebo na kůži tam, kde máme nějaké výše uvedené potíže s pletí. Necháme účinkovat dvacet minut a pak ji vlažnou vodou opláchneme. Jestliže nepozorujeme žádné negativní reakce, léčbu opakujeme každý den. Pokud máme problémy na větší části kůže či obličeje, praktičtější může být použití cibulové kašičky – hrubší plátky stejným způsobem povaříme a pak nastrouháme na jemném struhadle a nebo rozmixujeme. Hmota dost rychle vysychá a padá, takže je lepší ji zabezpečit gázou nebo kouskem bavlny. V případě nežitů je lepší nechat cibuli účinkovat alespoň hodinu, leckdy se doporučuje místo s nanesenou kašičkou ovázat a nechat na noc.