Nejčastější problém, s jakým se zubaři setkávají je samozřejmě zubní kaz. Ale krvácení dásní je hned na druhém místě. Pokud objevíme po čištění zubů krev na kartáčku nebo při vyplachování úst, není nutno hned začít panikařit. Pozorujme jen, jestli se to nezačne opakovat. Jestli se navíc kromě krvácení začne objevovat i bolest, je nutno problém začít řešit. Protože následky mohou být mnohem závažnější, než jen pár kapek krve v umyvadle a vůbec nemusí jít jen o krásný americký úsměv.
A proč vlastně dásně krvácí? Velmi často si lidé namlouvají, že na vině je příliš silné a časté čištění, kterým si je zraňujeme. Ale v naprosté většině případů jde o opačnou situaci a krvácení je efektem spíše nedostatečné zubní hygieny, než radikálního přístupu k blýskání chrupu. Na nemytých či špatně mytých zubech postupně vzniká zubní plak, ze kterého se stává kámen, který se později dostává mezi zuby a dásně. Tím se vytváří prostor pro zbytky jídla, množení bakterií a tím pádem i záněty, které způsobí krvácení. Toto je nejčastější příčina, řešení je jasné, je nutno si dobře čistit zuby (včetně mezizubních prostor) a pravidelně navštěvovat zubaře, který přebytek zubního kamene odstraňuje. Pokud se na to vykašleme, čeká nás později paradentóza. Jenže někdy si člověk čistí zuby správně a často a stejně se krev objevuje. V takovém případě je asi důvodem něco jiného.
Může se jednat o nedostatek vitamínu C nebo vitamínu K. První situace je výtečně známá z minulosti, kdy námořníci na dlouhých cestách se živili jen suchary, nasoleným či sušeným masem a rybami a o „céčko“ nezavadili. V takovém případě přicházely kurděje a u nich krev z dásní byla jedním z prvních příznaků. Vitamín K zase velmi často schází lidem, kteří prošli nějakou větší léčebnou kůrou s antibiotiky a jejich střeva jsou vyčištěna i z „hodných“ bakterií, které ho normálně pro nás vytvářejí.
Krvácení dásní může být také známkou nějakého problému s játry. V takovém případě ale většinou neřešíme jen dutinu ústní, protože jaterní nesnáze znamenají krev ze sliznic obecně. Krev v ústech může také způsobit nedostatek železa v organismu, jehož příjem bychom měli začít hlídat a také bychom si měli dát pozor na kávu či čaj, které železo z těla „vyplachují.“ Krev se může objevit i u cukrovkářů, u kterých je výrazně větší problém vyléčit jakýkoliv problém, který nastane v dutině ústní. Občas může jít také o vedlejší efekt nějaké léčebné kůry, objevuje se při braní léků na astma, alergie, vysoký tlak, trombózy a také při léčbě rakoviny nebo u léčiv, která snižují imunitní reakce organismu po transplantaci. Také se může vyskytnout při užívání některých steroidů a hormonální antikoncepce.
Dásně dosti často krvácí i během těhotenství. Je to způsobeno velmi radikálními hormonálními změnami, které se odehrávají v ženském organismu. Problém nastává nejčastěji v druhém trimestru, ve kterém se rozšiřují cévy, což také znamená, že jsou výrazně křehčí a zranitelnější. Během těhotenství je to takový začarovaný kruh. Čištění zubů je sice bolestivé a může se objevit krev, ale pokud bychom na ně rezignovali, tak následky z rychlejšího a většího usazování kamene by byly ještě horší a krvácení dásní bychom se nezbavili, jen by je nevyvolával kartáček, ale různé nebezpečné záněty. Takže asi jediná rada je čistit si stále, ale hlídat si měkký kartáček a nepoužívat příliš dráždivé a škrábající pasty. Různé magické mikrogranule stejně nic nezmůžou, pokud si čistíme zuby špatně. A pokud si je čistíme dobře, tak je nepotřebujeme.