Zánět spojivek je nepříjemný zdravotní problém, který se velmi často objevuje u dětí. Také ho doprovází hnisání očí. Ve velmi silných případech, zvláště pokud se situace neustále zhoršuje, je rozhodně dobré vyhledat lékaře. Ale pokud je zánět spíše drobnější, většinou pomohou prosté přirozené metody domácí léčby.
Příčin, které zarudlost a hnisání očí vyvolají, může být opravdu mnoho. Velmi často zánět spojivek má původ neinfekční. A může to být například prašné prostředí, nějaká nečistota nebo třebas i dlouhodobá práce u počítače. Také je možný vznik zánětu jako důsledek nějaké alergické reakce a také je doprovodným jevem jiných onemocnění nebo jde o infekční onemocnění, které vyvolá kontakt s nakaženou látkou či jednotlivcem. Mezi hlavní příznaky patří načervenalé bělmo – intenzita červené se směrem ke koutku zesiluje a také se může objevit hnědý či bělavý hnis, který pozorujeme zvláště po probuzení – a někdy přímo slepuje řasy a občas i víčka (toto je velmi časté zvláště u miminek). Děti také častěji zavírají oči, případně začínají být smutnější a podrážděné. Také vystupuje častější mnutí očí, případně je člověk výrazně citlivější na světlo. Důvod vzniku zánětu můžeme relativně přesně odhadnout, ale jistotu samozřejmě nikdy nemáme. Vždy je dobré na začátku vyzkoušet některé základní postupy boje s touto nemocí, které v lehčích případech, zvláště pokud jde o nealergické neinfekční příčiny, dobře a rychle pomáhají.
Existuje mnoho tradičních postupů, jak se zánětem bojovat, ale některé se dnes již rozhodně nedoporučují. Klasickou radou jsou výplachy heřmánkem nebo čajem, či přikládání různých obkladů, které jsou namočeny v heřmánku nebo čaji. Na jednu stranu obé obsahuje látky, které mohou problémy zmírnit, ale bohužel zároveň obsahují i takové, které spojivky prokazatelně dráždí. Dalším oblíbeným postupem je odstraňování zaschlých kousků sekretu prsty. Tento způsob může sice přenést i případnou nákazu dále, pokud nedodržíme základní hygienické postupy, ale hlavně není příliš šetrný a může spojivky znovu ještě více podráždit.
Jaké postupy se naopak doporučují ? Za prvé jakýkoliv kontakt s okem musí předcházet a poté také znovu následovat pečlivé umytí rukou. Na omytí zaschlého hnisu je vhodná kosmetická vatička namočená v převařené vodě nebo ve fyziologickém roztoku a nebo samozřejmě asi nejklasičtější borová voda. Je dobré také udělat jemnou masáž krouživými pohyby od koutku oka až ke kořenu nosu (samozřejmě pečlivě umytými prsty). A je také možné sáhnout po způsobech přirozeného léčení, jaké nabízely už naše babičky. Jednou z nejoblíbenějších a asi i nejúspěšnějších metod je obklad ze světlíku. Jednu lžíci byliny dáme do vroucí vody a povaříme pět minut. Do přecezené tekutiny poté namáčíme gázu, kterou přiložíme na pět až deset minut na víčka. Vzniklým odvarem je možno také hnisající oči proplachovat. A pokud nemáte světlík, tak s začervenalými spojivkami může pomoci i starý dobrý jitrocel. Jednu lžíci listů zalijeme půl druhou sklenicí vody, vaříme pod pokličkou pět minut a poté přikryté odstavíme na dalších patnáct minut. Přecedíme, rozředíme teplou převařenou vodou v poměru jedna ku jedné a poté obklady přikládáme na víčka několikrát denně.