Profil na Facebooku se stal nedílnou součástí života mnoha lidí. V naší zemi se na něj denně přihlásí přibližně každý třetí člověk. Proto je také stále důležitější mít pod kontrolou, co na této sociální síti veřejně sdílíme. A nejde jen o informace, které se dostanou pouze mezi úzký okruh známých. Nemálo věcí může o nás prozradit i takzvaná profilovka neboli naše úvodní fotografie.
Portrétové foto
Klasické portrétové fotografie, kde je vidět hlava, horní polovina těla nebo i celé tělo v nějaké relativně normální póze a situaci, naznačuje, že vyfocená osoba je sebejistý člověk, které je sám se sebou spokojený. Nemá si potřebu něco dokazovat ani hrát před veřejností velké divadlo. Výjimkou jsou silně retušované profesionální fotografie či profilovky, které byly výrazně zdokonaleny v nějakém grafickém programu. Ty v některých situacích mohou naznačovat sklony k narcismu nebo neupřímnost.
Fotografie z dálky
Člověk, který se rozhodne použít jako profilovou fotku nějaký vzdálený záběr, na kterým není příliš rozeznatelný, nejpravděpodobněji bude mít introvertní náturu. Potřeba chránit své soukromí a klid je u něj na prvním místě. Od jiných lidí si nejpravděpodobněji bude udržovat větší odstup, dokud se s nimi pořádně neseznámí. Ve skutečném životě se stýká s menším počtem lidí, ale pokud se rozhodne stát se něčím přítelem, je to většinou až za příslovečný hrob.
Velmi blízký záběr
K těmto fotografiím patří i velmi často střídaná selfíčka, fotografie ze zrcadla a hlavně různé záběry, kde je vidět jen část obličeje (a dominuje na nich například našpulená pusa). Člověk, který si něco podobného dává jako profilovku, má nejpravděpodobněji problémy s autoakceptací. Snaží na sebe upoutat pozornost nějakou virtuální extravagancí, protože ve skutečném životě není pro okolí až tak moc zajímavý.
Fotka z dětství
Dospělý člověk s profilovkou, na které je vyfocený jako dítko školou povinné nebo dokonce mimino, většinou patří ke staromilcům. Dává tím najevo, že kdysi skoro všechno bylo lepší, zajímavější, tráva zelenější a nebe modřejší. Většinou také říká, že aktuálně není příliš spokojen se svým životem. Nemá moc rád změny. Také má dojem, že jeho osoba je nyní natolik nezajímavá, že neexistuje důvod, proč by ji měl světu ukazovat.
Zvíře
Pokud si na profilovku dáme zvíře, mnoho lidí k nám bude přistupovat podle toho, jaký k danému chlupáčovi mají vztah. Takže pozor na to – někdo nemá rád psy a někdo další zase kočky a někdo jiný má problémy třeba s hady či křečky. Majitel fotografie pravděpodobně bude dost uzavřený do sebe a světu se snaží sdělit, že chlupatý (opeřený či šupinatý) kamarád je pro něj na prvním místě.
Děťátko
Kdo má místo vlastní fotografie na profilovce pouze své malé dítě, celému světu se snaží sdělit, že to je aktuálně pro něj to nejdůležitější na světě. Občas je to až trochu přehnané divadlo a někteří lidé takové záběry odebírají jako deklaraci, že se jedná o jediný skutečný úspěch, který šťastný rodič v životě dokázal. Mnohem normálnější je profilové foto, na kterém vidíme s dítětem i rodiče.
Svatba i zamilovaný záběr
Člověk, který na profilovou fotografii vybírá romantický snímek s partnerem, má touhu světu oznámit, jak je momentálně šťastný a také to, že už přeci dospěl a chce se svým úlovkem pochlubit. To poslední se týká hlavně puberťáků.
Celebrita nebo herec
Na profilovku dávají herce, celebritu či záběry z filmu převážně lidé, kteří se sami neumí nijak zařadit. Svět většinou hodnotí jen podle různých klišé a rádi vše škatulkují. Převážně se jedná o mentálně hodně nevyzrálé osobnosti. Takové fotky velmi často najdeme u dětí základní či střední školou povinných.
Bez profilovky
Takový člověk v naprosté většině případů Facebook používá jen jako platformu pro hraní her či účet sloužící pouze k přihlašování do jiných internetových aktivit. V některých případech se také jedná o lidi, kteří mají jen zájem na sociálních sítích číst a sledovat či monitorovat různé věci, ale o nějakou interakci či navazování takzvaných přátelství vůbec nestojí.