Kašel v noci je velmi nepříjemný problém. Díky němu mnohem hůře usínáme a časté kašlání nás neustále probouzí a znemožňuje regeneraci sil. Navíc v případě nemoci zpomaluje proces uzdravování, protože náš organismus potřebuje dostatek spánku pro úspěšný boj s viry a bakteriemi. Pokud chceme noční kašel omezit, musíme také umět poznat příčinu jeho vzniku.
Jednou z nejčastějších příčin jsou různé refluxní potíže. Při nich se nám zpět do krku vrací natrávený obsah žaludku, který podráždí jícen i hrdlo a vyvolá nepříjemný kašel. Častým doprovodným jevem je i noční pálení žáhy. V tomto případě je nejdůležitější vše probrat s lékařem, který rozhodne o dalším postupu léčby. Kromě toho je rozumné upravit jídelníček tak, aby v něm bylo co nejméně dráždivých jídel a těžko stravitelných potravin (zvláště před spaním). Také bychom měli co nejvíce omezit konzumaci alkoholu. Snížit záchvaty kašle pomůže také polštář – hlavu bychom měli mít výše než žaludek.
Dále kašel může být doprovodným jevem různých nemocí horních cest dýchacích. V tomto případě jsou skvělým pomocníkem různé sirupy. Nemusí být kupované – i čistě přírodní léky dokážou kašel velmi dobře omezit. Jen musíme správně určit, jestli se jedná o kašel suchý nebo mokrý a tomu přizpůsobit podávaný přípravek. Kdybychom vybrali nevhodný sirup, riskujeme, že se potíže s nočním kašlem ještě zhorší – u suchého kašle, který v noci trápí nejčastěji, potřebujeme potlačovat odkašlávání a ne ho vyvolávat. Během nemoci preferujeme spíše měkkou či tekutou stravu, která nebude škrábat v krku a vyvolávat další podráždění. Krk se snažíme mít neustále zabalený do šátku nebo šály.
Mezi další velmi časté příčiny patří ještě příliš suchý vzduch v místnosti a kouření nebo předchozí pobyt v hodně zakouřeném prostředí. Asi každému je jasné, že posledních dvou případech kašlání nejlépe omezí eliminace jakéhokoliv kontaktu našeho organismu s nikotinem. V každé situaci navíc pomůže, když před spaním si pořádně vyvětráme a případně trochu zvlhčíme ovzduší v pokoji (například rozprašovačem a nebo mokrým ručníkem na topení). I tady pomůže, když spíme s hlavou na polštáři či ve čtvrt sedu.
Noční kašel může vyvolat samozřejmě i nějaká alergie. Tady podobně jako v případě refluxních potíží bychom měli nejdříve navštívit lékaře, který určí, s jakými alergeny má náš organismus problém a doporučí případnou léčbu. A doma či v ložnici kontakt s látkami vyvolávajícími záchvaty kašle následně minimalizujeme.