Problémy se ztrátou hlasu mohou být způsobeny nějakým onemocněním. V takové situaci domácí metody mohou odehrávat pouze podpůrnou roli a vždy je nejdůležitější co nejrychleji vyléčit příčinu. Ale převážně nám hlasivky selhávají z mnohem méně závažných důvodů. V takovém případě je domácí léčba či nějaká příslovečná babská rada většinou tím nejsnadnějším a možná i nejrozumnějším způsobem, jak vše vrátit do normálního stavu.
Příčiny ztráty hlasu
Jak už je napsáno v úvodu, ztratit hlas můžeme kvůli nějakému onemocnění. Nejčastěji je to jeden ze symptomů doprovázejících chřipku, laryngitidu či nachlazení. Při dlouhodobých a neustupujících potížích to může být i jeden z příznaků myastenie, rakoviny nebo refluxní choroby jícnu. Ale mnohem častěji hlas ztrácíme z mnohem méně závažných příčin. Je to dost obvyklý problém u povolání, kde se musí hodně namáhat hlasové struny. Trpí tím například učitelé, pracovníci call center nebo zpěváci. Hlasivky často selhávají kuřákům a lidem dlouhodobě vystaveným pasivnímu kouření. Chrapot je také jedním z vedlejších efektů přílišného pití alkoholu. Po bujaré noci můžeme ráno zjistit, že nedokážeme vypravit pomalu ani hlásku a nebo náš šeptavě skřípající hlasový projev vyvolává spoustu veselí u všech lidí kolem. Hlas se občas ztratí i při velkém psychickém napětí. Tady žádné pilulky či domácí léky nepomohou. Nejdříve se musíme uklidnit, dostat do pohody a pak to půjde samo.
Domácí léčba
Při léčbě ztraceného hlasu je důležitý dostatečný přísun tekutin, protože zvlhčováním sliznic v krku urychlujeme i regeneraci hlasivek. Pro zesílení efektu bychom nápoje měli dochutit medem, sirupem z agáve nebo islandského lišejníku případně k nim lze přidat trochu propolisové tinktury. Výborný je také čaj s trochou sušených malin a zázvorem. Rychlou úlevu přinese i pár skleniček teplého mléka smíchaného s trochou másla a medu.
Tradiční léčbou je i kloktání teplého roztoku vody se solí (případně můžeme slanou vodu inhalovat). Tato metoda může být docela úspěšná v případě různých bakteriálních onemocnění, ale musíme si hlídat nízkou nasycenost, protože příliš mnoho soli může vyvolat opačný efekt. Při chrapotu vyvolaném něčím jiným než bakterie, se dnes spíše doporučuje sáhnout po bylinkových kloktadlech. Vhodné je využít heřmánek, tymián, šalvěj nebo jejich kombinaci. Při inhalaci se místo nebo spolu se solí používá vonné silice – nejčastěji mátovou a eukalyptovou.
Se ztraceným hlasem pomáhají i obklady. Tradičně se používaly brambory uvařené ve slupce, které naše prabáby rozmačkaly, zabalily do šátku nebo širší šály a přiložily na krk. Stejně účinná může být i rozvařená cibule, jen v tomto případě ne každý vydrží specifické aroma, které tento způsob léčby doprovází. Oba druhy obkladu necháme působit až do vychladnutí. Po několika hodinách vše opakujeme.