Když se na sliznici úst a nebo také někdy i na okraji jazyka udělají malé vřídky, říkáme že jde o afty. Sami si toho všimneme jednoduše, u dětí je to složitější, protože nás na to nejdříve drobeček musí upozornit. Přesná příčina jejich vzniku není, občas se objevují díky malým rankám, které způsobil ostrý kartáček či nalomený zub, jindy se objeví spíše jako známka oslabeného organismu.
Občas zmizí samy a dítko nás neupozorní na nic neobvyklého, takže tato nemoc projde bez většího povšimnutí. Ale většinou můžeme pozorovat různé příznaky. Na sliznici v ústech, na vnitřní straně tváří, případně na okrajích jazyka uvidíme malé vřídky. Mají bělavý nebo šedavý střed. Dítě si může začít stěžovat na to, že ho bolí pusa. Ale protože s definováním zdravotních problémů mají naši nejmenší docela velký problém, příznaky vidíme spíše při jídle nebo při čištění zubů. Dítě s afty totiž odmítá jíst a nejčastěji si ani nechce čistit zuby. Čili odmítá vykonávat činnosti, které ho potom bolí. Příchod aftů většinou věští pocity pálení v puse, ale protože po kontrole nic neuvidíme a tyto příznaky může mít i více problémů, tak až do objevení vřídků stejně nemůžeme moc dělat. Maximálně bychom si měli zkontrolovat, jestli jsme děcku nekoupili moc tvrdý kartáček.
Afty většinou samy za pět až deset dní zmizí. Jejich hojení nejvíce závisí na velikosti, logicky ty nejmenší se hojí nejrychleji. Hojení se vlastně moc zrychlit nedá, ale u dítěte můžeme vyzkoušet osvědčený a bezpečný způsob na zmírnění bolestí či nepříjemného pocitu. Stačí nám na něj obyčejná jedlá soda, kterou lidstvo využívá už od roku 1791, kdy ji vyrobil francouzský vědec Nicolas Leblanc – ten ale pouze dostal nejúčinnější látku z minerálních solí natronu, jejichž hojivé účinky znali a využívali již staří Egypťané. A nejen hojivé, natron byl používán také při mumifikaci. Ale vraceje se k aftům. Čtvrt lžičky jedlé sody rozmíchejme v teplé, ale ne horké vodě a vzniklým roztokem vyplachujme pravidelně dítěti ústa. Na výplach se také občas používá odvary z heřmánku nebo šalvěje, které mají teplotu lidského těla. Dokud má afty, hlídejme také jeho jídelníček. Potraviny by měly být teplé a ne horké, také si odpusťme na čas příliš mnoho koření a kyselá jídla. Bolest také zvyšuje nadměrná slanost, ale děti by obecně měly minimálně solit a jíst minimum slaných pochutin, takže jejich redukce se netýká jen léčby aftů. Měla by být samozřejmostí. Pokud vidíme, že bolest je opravdu veliká a dítě prostě jíst nechce, můžeme mu jídlo rozmixovat a krmit ho převážně hladkými či čirými polévkami, které bude moci vypít brčkem. Díky brčku se potraviny vyhnou aftům a nebudou ho bolet. Lékaře určitě navštivme, pokud afty vůbec nemizí i po sedmi až deseti dnech nebo pokud se jejich počet neustále zvětšuje.