Mandarinky jsou blízkým příbuzným pomerančů. V porovnání s nimi převážně bývají výrazně sladší, šťavnatější a výrazně lépe se loupou. Plod roste na menších stále zelených stromcích a pochází z východní Asie. V českých pramenech se bez ověření uvádí, že název pochází od jména ostrova Mauritius, jenže tuto informaci zahraniční zdroje nijak nepotvrzují (ani když člověk hledá původní názvy ostrova*). Logické se tedy zdá spíše to, že původ jména můžeme hledat právě v Číně, jejíž úředníci se označovali názvem mandarín a mandarínština je nespisovný název čínštiny.
Ovoce obsahuje velké množství organických kyselin, za zmínku stojí hlavně jablečná a citronová. Jejich význam pro lidský organismus je v tom, že pomáhají odstranit škodlivé látky z těla. Mandarinky jsou také dobrým zdrojem vitamínů. Nejvíce je zde zastoupen vitamín C, A, B1, B6 a také kyselina listová občas označovaná jako vitamín B9. Z minerálů za zmínku stojí hlavně draslík, vápník, fosfor a hořčík. Je zde také trochu železa, sodíku, zinku, mědi a selenu. Sto gramů mandarinek má přibližně padesát kalorií, je to hlavně voda a také přibližně dva gramy vlákniny, třináct gramů sacharidů a kolem jednoho gramu bílkovin a tuků dohromady. Při nákupu bychom si k mandarinkám měli přivonět, dobré a zralé ovoce je výrazně aromatické. Také by nemělo být příliš tvrdé (to naznačuje, že je nezralé, kyselé a bude se i špatně loupat), rozbahněné plody jsou pro změnu asi již nahnilé.
Mandarinky jsou velmi vhodné během ročních období, kdy máme mírně oslabenou imunitu. Jen pozor, neměli bychom je jíst, podobně jako jiné citrusy, hned po příchodu z procházky nebo v nevyhřáté místnosti, protože organismus ochlazují a v takové situaci pro povzbuzení imunitního systému potřebujeme hlavně rozehřátí. Vitamín C je pak doplňkem. Ovoce se často doporučuje i lidem, kteří mají problémy s močovou soustavou a nebo trpí častými zácpami. Existují i vědecké výzkumy, které naznačují, že mandarinky se mohou stát užitečným pomocníkem v boji proti rakovině jater, jejich účinek by měl být hlavně preventivní. Může za to antioxidant nobiletin, který navíc pomáhá spalovat přebytečný tuk. Navíc obsahují salvestrol, který je pro rakovinové nádory toxický. Tato látka je ale zastoupena hlavně v mandarinkových slupkách, dužina ho obsahuje minimální množství.
* Mauritius byl nejdříve pojmenován Araby, první zaznamenaný název je Dina Arobi, další jméno se objevilo s portugalskými objevitelskými výpravami, na mapách byl zanesen jako Cirne. Nové pojmenování se objevilo s příchodem Holanďanů, v té době byl ostrov přejmenován podle jejich panovníka na Prins Maurits van Nassaueiland. Z toho vzniklo i jméno Mauritius. V osmnáctém století byl ostrov obsazen Francouzi, kteří změnili název na Isle de France. O sto let později došlo zase ke změně, Mauritius zabrali Britové a vrátili mu jeho původní název. A tak zůstalo až do dnešních dnů. Jak každý vidí, v celé historii ostrova se neobjevuje ono jméno Mandare, které české zdroje, opakovaně uvádí, jako údajný původ názvu mandarinek.