Obyčejné malé červené ředkvičky jsou u nás velmi oblíbené, nejčastěji je jíme jen tak nebo přidáváme do různých salátů. Jejich příbuzní, ředkev černá a bílá, si ale teprve větší množství fanoušků hledají. Zvláště té první by si měli všimnout všichni, kdo jednou za čas dopřávají svému organismu pořádnou očistnou kúru (i když nejen ti, k jídlu jsou obě také výtečné). Detoxikace pomocí černé ředkve je velmi oblíbená v západních zemích – mnoho lidí na ni nedá dopustit a dopřává si ji spolu s blížícím se jarem.
Budeme potřebovat přibližně deset kilogramů (nemusíme vážit naprosto přesně, kilo sem nebo tam velký rozdíl v účinnosti detoxikace neudělá) čerstvé černé ředkve a asi půl kilogramu dobrého medu – při jeho nákupu se raději vyhýbáme velkým řetězcům a hledáme spíše nějakého menšího a pokud možno ověřeného včelaře, který své výrobky nešidí cukrem, nemíchá s nekvalitní mimoevropskou produkcí a nezbavuje většiny účinných látek. Ředkev velmi pečlivě vydrbeme pod tekoucí vodou, ale neloupeme. Pokud máme odšťavňovač, tak ji odšťavníme, pokud ne, tak všechno nastrouháme a co nejpečlivěji vymačkáme všechnu šťávu (v takovém případě raději místo deseti kilogramů použijeme přibližně třináct). Zbylou drť promícháme s medem, dáme do vyvařené nádoby a necháme v teple přikryté kvasit. Pravidelně promícháváme čistou dřevěnou vařečkou. Šťávu uskladníme v lednici.
A jak detoxikace probíhá? Podáváme jednu lžíci šťávy hodinu po každém jídle. Pokud vše probíhá v pořádku a necítíme nějaké negativní účinky, po pěti dnech množství můžeme zvýšit na dvě až tři polévkové lžíce. Po dvou týdnech nebo když dopijeme celou šťávu ředkve, přichází čas na promíchanou kvašenou drť s medem. Té si dáváme dvě lžíce během každého jídla, také po dobu maximálně dvou týdnů. Aby detoxikace organismu ředkví měla opravdu dobré účinky, je užitečné si také trochu upravit jídelníček a pokud možno se během domácí léčby vyhýbat pikantnímu a hodně kyselému jídlu. Také je rozumné omezit tuky, mléko i mléčné výrobky, bílé pečivo, vejce a tučnější masa. Naopak v naší stravě by se mělo objevit trochu více ovoce a zeleniny než jsme zvyklí jíst normálně.