Dieta při dně – desatero rad

Kdokoliv, kdo hledal na internetových stránkách informace o tom, jaký by měl být nejlepší jídelníček při nemoci tradičně zvané podagra čili dna, většinou velmi rychle zjistil, že jsou nekompletní a často si i odporují. A nebo se dozví, že si má koupit tu či onu zázračnou knížku nebo napsat o ten či onen skvělý recept nebo léčebný produkt. Na následujících řádcích nic takového nebude. Článek je totiž věnovaný tomu, jak by dieta při dně měla vypadat obecně a přináší desatero rad či postupů, které by nikomu neměly uškodit.

1. Omezme užívání soli. A to jak při přípravě jídel tak i při jejich konzumaci na talíři. Používejme jemnější koření, jako je kmín, kopr, zelená petrželka, majoránka, jalovec, hřebíček, skořice, vanilka nebo citronová šťáva. Omezme v kuchyni pikantní koření.

2. Pokud je to jen možné, vyhýbejme se sladkostem. Mají hodně cukru a tuků a tím pádem způsobují nadváhu. Pravidelný pohyb a kila pod kontrolou řeší polovinu problémů při dně.  Pozor, váhá nesmíme snižovat příliš rychle. Zázračné diety z časopisů a superprášky jsou při dně naprosto nevhodné.

3. Je užitečné omezit konzumaci alkoholu, nejde jen o obsah purinů, které jsou například v pivu, ale i o sníženou schopnost vylučování kyseliny močové s těla. Také pijme méně kakaa, čaje a černé kávy.

4. Každý den jezme hodně ovoce a zeleniny. Existuje pár výjimek, jako jsou obecně luštěniny, šťovík, špenát, chřest nebo rebarbora, těm se raději vyhýbejme. Užitečné je jíst více višní, které zlepšují vylučování kyseliny močové z těla. Podobný efekt získáme i díky borůvkám, rybízu a tmavému hroznu.

5. Skončeme s jakýmkoliv zobáním po večeři.  Mezi spánkem a posledním jídlem (čímž jsou i brambůrky, oříšky a jiné přesolené nedoporučené hrůzy) by měly být minimálně tři hodiny. Nesmíme nikdy zapomínat na to, že v noci se kyselina močová v našem těle hromadí nejvíce.

6. Pijme hodně neslazených nápojů, které pomáhají kyselinku trapiče vypláchnout z těla. Většina rad uvádí dva až tři litry tekutin denně. Částečně pití může nahradit syrová zelenina, ovoce a saláty, zvláště když obsahují močopudný celer (pokud máme odšťavňovač, přidávejme ho do různých zeleninových šťáv), petržel a libeček.

7. Maso, drůbež a ryby konzumujme v menším množství. Pokud možno se vyhýbejme vnitřnostem a mořským plodům. Nejlepší formou úpravy masa je vaření, za nevhodné se považuje smažení a také dušení. Také by naše dieta při dně neměla obsahovat příliš mnoho vývarů a omáček, které stojí na šťávě vyvařené z masa – tam se právě puriny „vylouhují.“ Uzeniny obecně bývají uváděny jako nepříliš doporučované, stejně tak jakékoliv polotovary a samozřejmě či hlavně se to týká rybích konzerv a slanečků.

8. Obecně omezme konzumaci tuků. Jednak nám díky němu mohou naskakovat kila na váze, ale navíc omezuje vylučování kyseliny močové z těla.  To je i částečně důvod výše uvedené nevhodnosti smažených potravin, které jsou prostě olejem „nasáklé“ a to i když je necháme odkapat či odsajeme tuk ubrousky.

9. Bílkoviny do těla dostávejme zvýšenou spotřebou různých mléčných výrobků. Preferujme ty nízkotučnější, ale pokud možno mělo by jít o přirozený způsob výroby. Žádné odstřeďování či hledání light produktů, kde se snížené množství tuků nahrazuje různými umělotinami či dochucovadly.

10. A nakonec základní věc, používejme zdravý rozum a nebuďme hysteričtí. Dieta při dně vás nesmí týrat, protože stres je často uváděn jako jedna z příčin vzniku a rozvoje tohoto onemocnění. Kousek nějaké dobroty jednou za čas ještě nikomu neublížil. Stejně jako rozumná oslava s přáteli. Důležitá je spíše celková změna životního stylu, která ale nevylučuje různé drobnější „prohřešky.“ Navíc bychom nesměli zapomínat, že spousta potravin má sice vysoký obsah purinů, jenže jich konzumujeme tak málo, že se to vlastně ani nemusí jakýmkoliv způsobem projevit. Krásným příkladem je kakao, u nějž množství purinů stoupá do nebes. Ovšem, celá tabulka čokolády je purinovým koncentrátem a rozhodně vhodná moc není. Ale jedna kostička přece nemá sto gramů čistého kakaa… A pokud někdo kakao rád popíjí, tak by se měl nejdřív podívat, jaká je váha celého balení a popřemýšlet, kolik lžiček na svou skleničku potřebuje a kolik to množství asi tak váží…

6 komentářů u „Dieta při dně – desatero rad“

  1. MUDr byla mě nalena zvýšená kyselina močová,hyperrurikémie : Mi- a Tri insuf. gr.I, , Ao-stenosa lehká + DALŠÍ DG místo léků jsem zvolila dietu, hledala jsem na NETU a rozdíly jsou dost velké a ráda bych věděla co dedy mohu jíst jídla bezpurinů a nevím si rady .Moc bych ráda, aby mi někdo poradil.
    předem dík za radu

    • Úplně bez purinů se stravovat nelze, protože váš organismus potřebuje živiny z potravin, které puriny obsahují. Dietu při dně si lidé sestavují sami, podle různých tabulek obsahu purinů a jejich chuti. Obecně se jí mléčné výrobky, ovoce, zeleninu, obiloviny. Maso jen minimálně. Upravuje se hlavně vařením, vývary se nepoužívají. Jinak to desatero obecně platí. Hlavně opravdu přistupujte k tomu v klidu a s rozumem. Vaše tělo vám nejlépe napoví a jak ukazují vědecké výzkumy jídelníček při dně je jen částečný faktor nikoliv jediný, takže lpět pouze na něm nemá smysl.
      Když tak se podívejte ještě sem https://www.prostezdravi.cz/nemoc-dna-neboli-podagra-lecivy-jidelnicek/

  2. Dobrý den.Mám prosím dotaz.Dle tabulek má vepř.maso kol.60 jednotek purinů.Což je relat.dost ,oproti angl.slanině,která ma 25 purinů na stejnou gramáž.A přitom z jednoho vrhu a chovu 🙂 Prosím zasvěceného o vysvětlení.Děkuji Tom

  3. Nikde sa nepíše, či sa môže konzumovať tofu. Môže?

    • Tofu se uvádí jako nízkopurinová potravina.

  4. Je mi 42,dnu mám od 30,jím a piju vše s mírou,ráno prášek a pohoda…

Komentáře nejsou povoleny.