Klasický citronový olej vzniká lisováním kůry. Na přibližně padesát mililitrů bychom potřebovali kolem stovky citronů a k tomu ještě docela složité vybavení. Takže tento způsob pro domácí výrobu rozhodně není příliš vhodný. Ale to neznamená, že jsme odkázáni pouze na velmi drahé olejíčky z obchodů. Kvalitní alternativu můžeme připravit i trochu jiným způsobem.
Budeme potřebovat citrony (nejlepší jsou samozřejmě takové, které nebyly chemicky ošetřené, ale s tím je u nás trochu problém), kvalitní olej lisovaný za studena (může to být panenský olivový, ale jestli máme rádi jiný, tak použijeme ten), struhadlo a nějakou menší sklenici s víčkem.* Citrony nejdříve velmi pečlivě omyjeme a osušíme. Pak z kůry opatrně ostrouháme žlutou vrstvu, kterou přeložíme do vyvařené sklenice. Vše zalijeme vybraným olejem tak, aby zakryl kůru, zavíčkujeme a na tři až čtyři týdny odložíme na slunečnější místo. Každý den nádobu dvakrát mírně protřepeme a nakonec už jen hotový citronový olej přelijeme do vyvařené lahvičky a uskladníme.
A jak vlastně citronový olej (bez ohledu na to, jestli koupený nebo vyrobený podomácku) můžeme používat? Možností je docela hodně. Velmi dobře se hodí k různým masážím, prospívá také při péči o pleť. Je vhodný pro lidi s mastnější pokožkou, někomu může pomoci i při problémech s akné. Reguluje tvorbu kožního mazu. Při prvním použití nám může kůže mírně zčervenat, ale ve většině případů se jedná o přechodný jev. Vhodný je také pro aromaterapii. Jeho jemná vůně pomůže zlepšit koncentraci, uklidňuje a pomáhá bojovat s depresí – pro tyto účinky ho můžeme přidávat do relaxační večerní koupele. Také se doporučuje při nachlazení (pokud nemáme problémy s dutinami, velmi pomocná může být inhalace horké páry s několika kapkami olejíčku), má schopnost celkově posilovat imunitu. Můžeme ho použít i na hmyzí kousnutí, pomáhá rychle odstranit pocit svědění. Urychluje odstraňování mozolů.
* množství citronu a oleje není schválně uvedeno, prostě kolik nastrouháte kůry, tolik budete potřebovat oleje, viz postup.