Asi každý si v posledních letech všiml, že výrobci potravin rádi experimentují na zákaznících a své lahůdky šidí. Jak ukázaly nedávné testy, například takové kysané zelí, které máme automaticky spojené se zdravím a vitamíny, velmi často neobsahuje skoro nic zdraví prospěšného. Přitom tuto pochutinu si můžeme velmi jednoduše vyrobit i doma. Klasický postup vyžaduje kameninovou nádobu, ale domácí kysané zelí si můžeme připravit i do sklenic.
Budeme potřebovat zelí, sůl, kvalitní vodu bez bublinek (raději kupovanou, v nouzi lze použít i převařená) a samozřejmě nějaké sklenice. Nejdříve si hlávku nebo hlávky zelí, zvážíme, omyjeme, zbavíme poškozených listů a následně pořádně nakrouháme. Případně je můžeme nakrájet ostrým nožem na kratší a co nejtenčí nudličky. Připravené zelí dáme do dostatečně velké mísy či hrnce a promícháme se soli. Vážili jsme ho na začátku proto, abychom mohli určit správný poměr – ten je dvě zarovnané lžičky na kilo. Zelí zatížíme talířem, na ten dáme nějaký těžký předmět (například vodou naplněný hrnec) a mísu odložíme přes noc uležet a pustit co nejvíce šťávy.
V mezičase si vyvaříme a řádně vysušíme sklenice i s víčky. Poté plníme domácí zelí do třech čtvrtin objemu nádob tak, aby nám nikde nevznikly vzduchové bubliny a zelenina nám pustila další šťávu. Musíme je velmi pečlivě natlačit, pokud nemáme doma pěchovadlo, pomocná může být lžíce, palička od hmoždíře, ale v nouzi lze zelí velmi pečlivě natlačit i nějakou skleničkou s menším průměrem než nádoba, ve které budeme mít kysané zelí. Nakonec si připravíme ještě slaný nálev. V jednom litru vařící vody rozmícháme jednu lžičku soli a po vychladnutí zalijeme zelí, které nevytlačilo dost šťávy. Sklenice zavíčkujeme a odneseme do nějakého chladnějšího místa bez průvanů. Pokud máme dost trpělivosti, necháme je ustát přibližně dva měsíce. Ale chutné je již po týdnu až dvou.
Tohle je naprostý základ, jen zelí a sůl, nic více ke spuštění kvašení nepotřebujeme. Ale podle chuti si můžeme budoucí kysané zelí při nakládání dochutit. Domácí recepty nejčastěji přidávají kmín a celý pepř, vhodná je také cibule nebo česnek, některým lidem chutná zelí s koprem a velmi zajímavá může být i nastrouhaná mrkev – přibližně padesát gramů na kilogram zelí.
Dobrý den, mohu vřele doporučit,taky taak nakládám a vydrží až do léta,Občas se mi ale stane, že zelí začne od shora hnědnout,je to patrně způsobeno nedostatkem tekutiny. Dolévám slanou vodou.