Zánět močových cest nejčastěji vyvolávají bakterie, které převážně likvidujeme pomocí antibiotik. Za lékařem bychom měli zajít vždy v případě velmi nepříjemných a hodně bolestivých potíží nebo pokud narazíme na stopy krve v moči. Jestliže je zánět mírnější, lze na začátku vyzkoušet i domácí léčbu (ale pokud rychle nezabere, stejně raději navštívíme odborníka).
1. měli bychom hodně pít, čili dopřát tělu alespoň dva litry tekutin denně – v teplejších ročních obdobích by to měly být spíše dva a půl až tři. Dobré jsou nesycené minerálky, bylinkové a zelené čaje. Ačkoliv močení může působit bolest, pouze dostatečný přísun nápojů zaručí, že tělo zbavíme bakterií a tím pádem i zánětu. Během nemoci raději omezme pití černého čaje a kávy.
2. držme močový měchýř v teple. Bolesti provázející zánět lze zmírnit teplými obklady či termoforem.
3. denně si můžeme sedat na deset minut do heřmánkového nebo šalvějového odvaru, který připravíme tak, že lžíci sušené byliny zalijeme vroucí vodou a necháme louhovat přibližně čtvrt hodiny.
4. zvyšme přísun vitamínu C, který výrazně zpomaluje množení bakterií a tím pádem i urychlí léčbu zánětu močových cest.
5. skvělým tradičním pomocníkem jsou ovoce brusinek a také u nás trošku pozapomenuté klikvy. Jíme je čerstvé, sušené, zavařené a nebo v podobě různých šťáv. Kdo má přístup k většímu množství plodů, může vyzkoušet také východoevropský kysel. Léčbu urychlí také černý rybíz a borůvky.
6. v případě zánětu močových cest se často doporučuje klasickou kopřivu, která má močopudné účinky, pomáhá s detoxikací organismu a celkově posiluje naši imunitu. Skleničku čaje si dopřejeme třikrát denně.
7. musíme velmi dbát na hygienu. Obecně je zdravější sprcha než koupel ve vaně, po návštěvě koupaliště bychom se měli pořádně osprchovat a věnovat zvýšenou pozornost intimním partiím. Často měníme ručníky.
8. neměli bychom zadržovat moč, urychlilo by se tím množení bakterií.
9. bez ohledu na počasí nosíme teplé a pohodlné prádlo – pokud možno by mělo být bavlněné bez umělých příměsí.
10. jak bylo napsáno v úvodu, domácí léčba by neměla trvat déle než dva dny. Jestli zánět močových cest neustupuje, musíme ihned zajít za lékařem, abychom se vyhnuli závažným komplikacím.
Zdravím Vás všechny, výborné jsou také sedavé koupele z hypermanganu… Určitě bych v každém případě doporučila, byť by se zánět měl objevit prvně, zajít za lékařem a nechat si udělat rozbor moči, případně i rozbor krve. Člověk tak zjistí, čím byl zánět nebo náběh na zánět způsoben. Někdy se například může jednat pouze o podráždění močové trubice například z nadměrného užití alkoholu a to zejména silných lihovin. je to způsobeno tím, že alkohol dehydratuje a tím se i sama močová trubice vysuší. Ale to se většinou do jednoho dne spraví správným pitným režimem.