Srdečník je hluchavkovitá rostlina, která se už od mnoha věků využívá v přírodním léčitelství. Pochází ze střední Asie, ale mimo jiné i díky svým skvělým vlastnostem se postupně rozšířil de facto po celém světě. Dokonce se mu podařilo překonat oceán a dostal se až do Ameriky. Dříve se hodně využíval pro zmírnění různých problémů provázejících menstruaci a menopauzu. Dneska se jedná o bylinku, kterou se při domácí léčbě doporučuje hlavně kvůli jejímu pozitivnímu působení na kardiovaskulární systém. Konec konců i název této rostliny ve většině jazyků napovídá, k čemu nám bude. Droga se obvykle používá sušená pro vaření léčivých čajů a nebo ze sušeného i čerstvého srdečníku můžeme snadno vyrobit tinkturu.
Recept na výrobu tinktury
Příprava tinktury ze srdečníku není nijak moc náročná. Budeme potřebovat jen bylinku, potravinářský líh nebo nějakou jinou pálenku a dostatek trpělivosti. Práce s výrobou je minimální, skoro vše se udělá „samo“. Můžeme ji připravit buď z čerstvé bylinky nebo ze sušené. V prvním případě skleničku ráno posbíraného a nasekaného srdečníku zalijeme půl litrem padesátiprocentního lihu ohřátého na sedmdesát stupňů. Necháme v uzavřené nádobě louhovat přibližně dva týdny. Občas obsah jemně promícháme nebo protřepeme. Na konci louhování hotovou tinkturu přecedíme a rozlijeme do připravených tmavých lahviček. Zavíčkujeme a uskladníme.
Pokud budeme připravovat tinkturu ze sušeného srdečníku, budeme potřebovat také skleničku drogy, jen už nebude čerstvá. Zalijeme ji padesátiprocentním lihem, který v tomto případě neohříváme. Dál postupujeme stejně, jako v výše uvedeném prvním receptu. Lék se ve většině případů podává třikrát denně po dvou čajových lžičkách. Tinktura není ze samozřejmých důvodů vhodná pro děti, těhotné i kojící ženy. Lidé, kteří již užívají nějaké léky, by měli případné použití tinktury ze srdečníku nejdříve konzultovat se svým lékařem.
Účinky srdečníkové tinktury
Srdečník už od pradávných dob využívali asijští léčitelé a později také evropští felčaři při léčení různých potíží spojených se srdcem, krevním oběhem či vysokým tlakem. Také se mu připisovalo schopnost prodlužovat život. To má i určitou logiku – lidé s lépe fungujícím kardiovaskulárním systémem z nátury věci budou žít déle. Tinkturu ze srdečníku i dnešní bylinkáři nejčastěji předepisují při kardiovaskulárních problémech. Rostlina se doporučuje při oslabení a poruchách činnosti srdečního svalu, hypertenzi nebo arytmii. Tinktura může také přinést velkou úlevu lidem, kteří pociťují zvýšené nervové napětí, neklid, podrážděnost nebo je trápí úzkosti. Čaj, tinktura a další přípravky, které obsahují výtažky ze srdečníku, dokážou často pomoci také pacientkám s problémy při menopauze, nepravidelné menstruaci nebo s premenstruačním syndromem. Bylinka navíc dokáže šetrně zmírnit bolesti hlavy včerně těch způsobených migrénou. Účinkuje také při potížích s trávením, silných průjmech a bolestivém nadýmání.