Mýdla je dnes na trhu obrovský výběr, takže různá domácí výroba speciálů není tak populární jako dříve. Na druhou stranu u toho, co si vyrobíme, známe dokonale složení a navíc libovolně můžeme experimentovat s aromatickými a léčivými látkami, které například klasičtí producenti zatím nenabízí. Navíc výroba voňavých mýdel není nic náročného.
Domácí bylinková mýdla hezky voní, pokud si pořídíme zajímavé formičky, tak mají i ozdobný tvar a navíc mohou být skvělým originálním dárkem pro někoho, koho máme rádi. Co se týká forem, tak nemusíme zuřivě hledat nějaké speciální mýdlové. Použít se dá téměř cokoliv. Vhodná je hezká lastura, ale úplně stačí také naprosto prozaické formičky na pečení nebo dětské bábovičky. Pokud jde o suroviny, tak si trochu ulehčíme život. Výroba mýdla v domácích podmínkách úplně od začátku je velmi smrdutá práce, která navíc vyžaduje velkou pečlivost a první výsledky nejsou většinou příliš vábné. Proto je lepší použít „mýdlový základ,“ neboli přirozené, kvalitní a velmi zdravé marseillské mýdlo, jehož hodnotu potvrzuje i to, že bývá občas doporučováno přímo kožními lékaři.
No a nyní již příklad konkrétního receptu. Domácí levandulové mýdlo s ovesnými vločkami, kromě toho že krásně voní a uklidňuje, navíc působí také trochu jako peeling, je hojivé a uklidňující. Nejdříve vezmeme dvě stě gramů marseillského mýdla a nastrouháme je. Lžíci sušené levandule zalijeme sklenicí vroucí vody a necháme půl hodiny louhovat. Tekutinu přecedíme do hrnce, přidáme nastrouhané mýdlo, velmi pomalu ohříváme a čekáme až se rozpustí. Odložíme hrnek ze sporáku, počkáme až trochu vychladne a pak vmícháme jednu třetinu sklenice ovesných vloček a několik kapek esenciálního levandulového olejíčku (není nutný, ale je to s ním lepší). Rozmícháme, hmotu zpracujeme jako těsto na pečení a pak ještě za tepla jí vyplníme formičky vymazané nějakým jemným dětským olejíčkem. Odložíme je na teplejší, ale ne horké místo, přikryjeme potravinovou fólií a necháme postupně vychladnout – vyráběná mýdla by neměla jít ihned do chladu, protože by nám mohla popraskat.
Druhý zajímavý kousek je medové mýdlo, které také působí trochu jako peeling a zároveň osvěžuje a vyhlazuje pokožku. Sto dvacet gramů na hrubo nastrouhaného marseillského mýdla přidáme do dvou sklenic nálevu z meduňky (na jednu lžíci bylinky sklenice vroucí vody – čtvrt hodiny louhovat), pomalu zahříváme a mícháme až do rozpuštění. Odložíme z ohně, necháme trochu vychladnout a do ještě teplé hmoty zapracujeme půl sklenice ovesných vloček a půl druhé lžíce medu. Nalijeme do vymazaných formiček (nebo si v ruce můžeme vytvořit kuličky, ovály, šišky atd.), přikryjeme potravinovou fólií a zase necháme v teplejším místě vychladnout. Poté ho můžeme dát do lednice zatuhnout.
Jak je vidět z výše uvedených příkladů, domácí výroba mýdla s bylinkami je velmi jednoduchá. Pokud nechceme mít peelingový efekt, prostě nepřidáváme ovesné vločky. Vždy je potřeba něco nastrouhaného mýdlového základu, ten se rozpustí v nálevu podle našeho přání (pokud nedáváme vločky, stačí o maličko méně tekutin) a pak už jen přidáváme různé silice a úplně ideální je provonění hrstkou okvětních plátků vybrané kytičky. Vše necháme trošku vychladnout a přibližně po patnácti minutách hmotu zpracujeme, dáme do formiček nebo vytvarujeme, přikryjeme fólií a necháme zatuhnout.
no jelikoz je pouzite marseilske mydlo jako zaklad tak bych rekla ze to az tak domaci mydlo neni, je to proste uz hotove mydlo znovu roztavene a jen pridane dalsi suroviny. zrovna dnes jsem delala na poprve v zivote doma mydlo z rostlinych oleju a povedlo se vyborne. myslim ze bude urcite lepsi nez polotovar a uz kupovane mydla. skoda ze sem nejde pridat i fotografie.
Je to jen věc definice, olej je vlastně také polotovar, nelisujeme si ho sami doma 🙂 Marseillské mýdlo je základ základů, dá se ho uznat za surovinu.
Jinak gratuluji k úspěchu při výrobě, fotky do diskuse přidat nejde, ale jestli máte na svá díla odkaz, tak ten sem umístit určitě můžete.
Víte někdo jestli je nebezpečné když jsem spletla mnoźství NAOH a dala to do várky mýdla dvojité množství?
rozhodne je to nebezpecne …mydlo bude zasadite, bude velmi palit