Kdykoliv se člověk podívá na nějakou reklamu zubní pasty, tak má dojem, že jde o výrobek, který může vzniknout pouze v laboratořích dvacátého prvního století. Všechny ty mikrogranule a super látky ukryté v barevných tubičkách, které nás mají chránit před vznikem zubního kazu přece nemůže vytvořit obyčejný smrtelník. Ale co když je to trochu jinak a dobrá zubní pasta se dá vyrobit i v domácích podmínkách. Podívejme se jak na to.
Úplně nejjednodušší zubní pastu můžeme udělat jen ze sody, soli a bylinek. Budeme potřebovat lžičku jedlé sody, špetku soli, špetku šalvěje, špetku máty a vodu. Tuhé suroviny smícháme velmi pečlivě dohromady, přidáme pár kapek vody a znovu rozmícháme tak, aby nám vznikla pevná pasta. Tu už jen naneseme na kartáček a vyčistíme si zuby. Můžeme zesílit bylinkový efekt (je důležitý, protože slanost mnoha lidem na začátku hodně vadí), ale potom je nutno po každém čištění opravdu pořádně vypláchnout pusu, protože jinak by nám na chrupu zůstaly kousky lístečků. Je to úplně základní zubní pasta, svůj účel, neboli vyčištění zubů splní, ale na druhou stranu používání soli jako abraziva je v dnešní době záležitost hodně diskutabilní.
Mnohem zajímavější a výrazně k chrupu šetrnější je použití kokosového oleje. Ten má antibakteriální vlastnosti, které pomáhají nejen při péči o zuby (vědecky je prokázáno, že zastavuje růst streptokoků zodpovědných za vznik kazu), ale také ošetří i dásně čímž snižuje riziko vzniku paradentózy. Navíc odstraňuje nepříjemný zápach z úst likvidací jeho příčin. Pokud si nechceme hrát s příchutí, stačí pouze pořádně smíchat jedlou sodu a kokosový olej ve stejném poměru a vzniklou směs nanést na navlhčený kartáček. Ale můžeme vytvořit i zubní pastu, která bude obohacena obecně velmi oblíbenou mentolovou příchutí. Uvedeme do varu trochu vody a rozpustíme (opatrně, nesmí se škvařit, čili pokud možno ve vodní lázni) čtyři lžíce kokosového oleje. Smícháme jednu lžíci vroucí vody s olejem a přidáme k nim dvě kávové lžičky přírodního tekutého mýdla bez aromatu. Vše dokonale protřepeme a rozmícháme a nakonec přimícháme patnáct kapek mátové silice. Zubní pastu je možno ještě trochu osladit několika kapkami stévie (rozhodně nesmíme používat normální cukr nebo med – tím bychom kaz rozvíjeli a ne likvidovali). Výsledek přeložíme do mističek nebo lahvičky s dávkovačem a práce je hotova. Silice je možno samozřejmě různě míchat, často využívanou příchutí je například šalvěj.