Droždí je výtečným zdrojem skupiny vitamínů s označením B. Kromě „béček“ se v něm navíc nachází slušné množství fosforu, železa, zinku, hořčíku, draslíku, selenu a chromu. Využívá se v potravinářském, farmaceutickém a také kosmetickém průmyslu. Výtažky mají pozitivní působení na naši pleť, očistí ji a redukují kožní maz, tudíž jsou vhodné pro lidi, kteří mají problémy s akné. V domácích podmínkách se dá velmi jednoduše vyrobit drožďová pleťová maska, níže prezentuji tři prosté recepty na různé druhy pokožky.
Základní drožďová maska je určena pro normální pleť. Vyrobíme ji z dvaceti gramů čerstvého droždí, což je vlastně půl klasické kostky, a přibližně dvou lžic vlažného mléka. Pořádně obé rozmícháme a rozmačkáme, abychom si vytvořili hustou kašičku. Masku poté naneseme na celý obličej (vyhneme se jen nejbližšímu okolí očí) a necháme ji zaschnout, což trvá přibližně čtvrt hodiny až dvacet minut. Po uplynutí této doby tvář opláchneme teplou vodou.
Pro suchou a citlivou pokožku vyrábíme jemnější verzi drožďové masky. Budeme zase potřebovat půl kostky neboli dvacet gramů, ale místo mléka tentokrát použijeme olivový olej (neměl by být vytažený z lednice). Množství tekutiny je stejné, čili přibližně dvě lžíce. Zase vše rozmícháme na jemnou kašičku a použijeme úplně stejně jako v prvním případě (včetně zaschnutí a oplachu).
A pro lidi, kteří mají problémy s mastnou pletí existuje přírodní drožďová maska v nejsilnější variantě. Potřebujeme lžíci rozdrobeného droždí, které rozmícháme na kašičku troškou destilované nebo alespoň převařené vody, která má pokojovou teplotu. Do směsi ještě přikápneme dvanáct až patnáct kapek čerstvě vymačkané citronové šťávy. Tuto masku mohou vyzkoušet i ti, kteří mají velké problémy s akné.
Všechny výše uvedené pleťové masky bychom neměli používat častěji než dvakrát týdně. Pokud ji používáme na „poďobanou“ pleť, pozitivní efekty a zmenšený výskyt uhříků bychom měli začít pozorovat již přibližně po čtrnácti dnech. Pokud je užíváme pro očištění a osvěžení zdravé pokožky, tak výsledky jsou viditelné velmi často již po omytí.
Nejdříve pišete 20 deka, podruhé 20 gramů…
Děkuji za upozornění, šlo samozřejmě o překlep. Rozhodně vždy gramů, protože klasická kostka prodávaná u nás má něco malinko přes čtyři deka (čtyřicet dva gramů)
Aku velku lyzicu?
Klasickou polévkovou čili cca deset mililitrů.
Neviete mi napisat asi po kolkich dnoch by sa mi plet mohla zlepsit teda aspon po kolkich aplikaciach? Alne nemam az take silne …ta kasicka ma.byt taka riefka? Dakujem..
Bohužel je to individuální, takže jasná odpověď pro každého tu není, ale po několika aplikacích drožďové masky by mělo být vidět zlepšení.