V průběhu jara a na samém začátku léta je borovice pro přírodní léčitelství opravdovým požehnáním. Nejdříve nám nabídne čerstvé výhonky a později, v průběhu května a června, také mladé zelené šišky. Obě tyto léčivé suroviny obsahují spoustu zdraví prospěšných látek, které snadno se dá využít v domácí léčbě. Z mladých borovicových šišek můžeme připravit sirup, a dokonce také velmi chutný, a navíc zdravý džem. Na dalších řádcích je popsán recept na nevařený sirup a dva typy džemu. Jeden vyrobíme také bez varu a druhý, který spíše připomíná rosol, se podle tradičního postupu vaří.
Nevařený sirup ze zelených borovicových šišek
Zelené šišky nakrájíme velmi ostrým nožem na hodně tenké plátky. Postupně skládáme do sklenic a každou vrstvu pořádně prosypeme cukrem krystal nebo krupice – poslední vrstva je cukr. Pro tento recept budeme potřebovat objemově zhruba stejné množství cukru jako šišek. Sklenici následně uzavřeme a dáme někam na slunce do tepla. Tři až čtyři dny chodíme sklenici jednou denně protřepat. Následně ji otevřeme, promačkáme a promícháme od spodu. Přibližně pátého dne by se měl rozpustit celý cukr a vznikne dostatek základního sirupu, který úplně překryje nakrájené šišky.
Pokud tomu tak není, dosypeme ještě cukru nebo můžeme dolít i trochu potravinářského lihu nebo pálenky. Jinak riskujeme, že nám začne vše plesnivět a celá snaha vyjde nazmar. Odstavíme do tmy a chladu a necháme dál pouštět šťávu a louhovat léčivé látky na dva až tři týdny. Denně protřepeme nebo promícháme. Nakonec stačí hotový sirup z borovicových šišek přecedit, rozlít do vyvařených lahviček a uskladnit v chladném místě. Měl by vydržet přibližně rok. Pokud se obáváme o jeho trvanlivost, můžeme ho ještě pasterovat a nebo promíchat s malým množstvím čisté pálenky.
Chutný džem ze šišek borovic
První recept na džem je také nevařený. Na tři sklenice budeme potřebovat čtvrt kila borovicových šišek a stejné množství cukru. Vymačkáme šťávu z půlky středního citronu. Nasbírané šišky opláchneme a zbavíme případných zbytků jehličí. Část u stopky je dobré odříznout, aby borovicový džem nechytil nepříjemnou nahořklou dřevnatou chuť. Šišky nahrubo nakrájíme a dáme do mixéru. Mixujeme a postupně přisypáváme cukr a přikapáváme citronovou šťávu. Postupně nám vznikne dokonale hladký džem. Ten vložíme do předem připravených vyvařených sklenic a zavíčkujeme. Velké množství cukru by podobně jako u sirupu mělo zaručit dlouhou trvanlivost, ale můžeme ji ještě pojistit pasterováním.
Při přípravě džemu podle druhého receptu už budeme muset vařit. Kilogram zelených šišek očistíme, opláchneme a zalijeme třemi litry vody. Dáme na sporák, uvedeme do varu a necháme probublávat přibližně čtyři hodiny. Sundáme ze sporáku a necháme pod pokličkou louhovat alespoň deset hodin nebo do druhého dne. Šišky vylovíme. Do tekutiny, která bude mít barvu i konzistenci narůžovělého řídkého želé nasypeme tři kila cukru, rozmícháme a na malém plameni vaříme odklopené do zhoustnutí. Džem ještě horký rozlijeme do vyvařených sklenic, zavíčkujeme a otočíme. Uskladníme ve tmě a chladu.
A co šišky léčí?
Sirup i džem si samozřejmě můžeme udělat pro jejich velmi příjemnou a osvěžující chuť. Ale oboje neprospívá pouze chuťovým pohárkům. Borovice je plná zdraví prospěšných látek, o jejichž existenci lidová medicína ví už od nepaměti. Nejčastěji se využívá pro různá onemocnění dýchacích cest. Sirup se tradičně podává při kašli, rýmě, nachlazení nebo chřipce. Léčitelé ho také doporučují při chudokrevnosti, na podporu léčby tuberkulózy a pro celkové posílení imunity. Dospělým se obvykle podává polévková lžíce do čaje třikrát denně. Děti, po schválení doktorem, dostávají třikrát denně čajovou lžičku. A kdo by si měl dávat na různé výrobky z borovice pozor? Obecně se nedoporučuje nadměrná konzumace sirupu či džemu ze šišek lidem, kteří mají nějaké ledvinové problémy a samozřejmě každému, kdo má na ně alergii.