Echinace purpurea je celosvětově známé jméno rostliny, kterou v českých botanických atlasech najdeme pod názvem Třapatka nachová. Původně pochází z Ameriky, ale lze na ni narazit i na českých zahrádkách, kde se převážně pěstuje jako ozdobná květina. V posledních letech patří i mezi velmi oblíbené léčivé byliny. Obzvlášť populární jsou echinacea kapky, které jsou ale bohužel dosti drahé. Alternativou k nim může domácí výroba tinktury – té si pak nakapeme tolik, kolik potřebujeme.
Echinacea tinktura se po kapkách podává pravidelně jako přípravek na zvýšení celkové imunity organismu. Také se doporučuje jako lék při nachlazeních a chřipkách či jako přípravek, který by měl zkrátit délku trvání těchto nemocí. Podle lidové medicíny výtažky navíc působí na záněty močového měchýře i dásní a také při migrénách nebo revmatu. Léčivé účinky posilující odolnost de facto nikdo nezpochybňuje, ale další uvedené efekty jsou přijímány odbornou veřejností s jistými rozpaky. Podle některých výzkumů zkrácení doby léčby nachlazení či působení na chřipku je jen těžko měřitelné. Jiné výzkumy ale upozorňují na fakt, že mnoho záleží na tom, jaké echinacea kapky či pilulky se podávají – leckteří výrobci své léky šidí, využívají jiné druhy třapatek či výroba se opírá o směsi stonků a listů, co mají výrazně slabší účinky než kořen.
Domácí výroba: Připravíme si jeden objemový díl sušené drogy (pokud nemáme vlastní nasušený kořen Třapatky nachové, lze ho i zakoupit), který zalijeme třemi objemovými díly lihu (přesypme si kořen do skleničky a podle toho uvidíme, kolikrát více má jít alkoholu). Měl by mít sílu mezi čtyřiceti a padesáti procenty, lze použít vlastně jakýkoliv netechnický špiritus, jen ho případně musíme ještě naředit. Necháme macerovat deset až čtrnáct dní při pokojové teplotě, každý den nádobu protřepeme. Na konci už jen stačí echinacea tinkturu přelít přes gázu do připravené skleněné lahve (nezapomeňme ještě gázu s kořenem co nejpečlivěji vymačkat, abychom z třapatky dostali co nejvíce léčivé síly) a pak ji uskladníme v chladném tmavém místě. Pro posílení imunity podáváme lžičku denně po ránu na lačno. Při nemoci lidová medicína doporučuje zvýšit dávku na dvě až tři lžičky za den (ráno v poledne a večer). Báby léčitelky podávaly dětem od čtvrtého roku života poloviční dávku toho, co je doporučeno dospělým.
Domácí Echinacea tinktura by se měla, podobně jako všechny jiné přírodní léky, podávat až po konzultaci s lékařem. Z důvodu obsahu lihu by obzvlášť opatrné měly být těhotné a kojící matky, dětem tinkturu ani koupené kapky raději nepodávejme, dokud se neporadíme s pediatrem.