Fluor se lidem většině lidí automaticky spojuje jen se zubní pastou či ústní vodou.. Ve skutečnosti je všude kolem nás a tělu ho pravidelně dodáváme čajem, pečivem, listovou zeleninou, fazolemi nebo v různých slazených nápojích. Tento prvek je v jisté míře nezbytný pro správné fungování lidského organismu, ale pokud s jeho přísunem začneme přehánět, může zdraví výrazně škodit.
Fluor potřebují hlavně naše kosti a zubní sklovina. Kromě toho do jisté míry během těhotenství pomáhá vstřebávat železo a podle některých průzkumů může částečně omezit či přibrzdit kornatění tepen. Jeho nedostatek způsobuje demineralizaci kostí a velmi často je jednou z hlavních příčin vzniku zubního kazu. Obecně se uvádí, že dospělý by měl tělu dodávat tři až čtyři miligramy fluoru denně a u dítěte je to jeden až dva. Takové množství se do těla dostane například díky několika skleničkám čaje a o dalších potravinách zmíněných v úvodu ani nemluvě.
Problém je v tom, že díky zubním pastám a ústním vodám ho tělu leckdy dodáváme více, než je zdrávo. Stačí si špatně vypláchnout pusu vodou a trochu fluoru navíc projde do našeho trávicího systému. Zvlášť důležité je to hlídat u dětí, které mají zvyk sladké zubní pasty jíst. Jednou z prvních známek toho, že se v našem těle uložilo příliš mnoho fluoru bývají skvrny na zubech. Jak je tento prvek potřebný pro rozvoj kostí, v nadměrném množství způsobuje jejich křehkost a měkkost.
Příliš velký přísun fluoru může způsobit zhoršené vstřebávání vápníku a hořčíku. To první vede k již zmíněným problémům s kostmi a to druhé zase má negativní vliv na nervovou soustavu. Může také stát u zrodu různých alergií – fluor může mimo jiné dráždit naše dýchací cesty. Existují také výzkumy, které naznačují, že příliš velké množství tohoto prvku může působit rakovinotvorně.
Jak tedy k fluoru přistupovat? Samozřejmě člověk by neměl hned panikařit. Velmi důležité je hlídat přísun fluoru u malých dětí, protože těm se v těle může uložit až padesát procent přijaté dávky. Dospělí jsou z tohoto hlediska relativně v bezpečí, protože u nich je to jen procent deset. Prckům raději kupujeme pasty bez fluoru a průběžně je učíme si pořádně vyplachovat ústa. Dospělý by měl zvážit, jestli když už používá zubní pastu s touto látkou, tak jestli ji opravdu musí mít ještě v ústní vodě.