Nežit (forma nežid je nesprávná a nesmyslná), furunkl, karbunkl, vřed jsou jazykově velmi tvrdá označení různých hnisavých zánětů či kožních abscesů. Už při vyslovení těchto slov je každému jasné, že jde o něco velmi nepříjemného, a to pravděpodobně nejen pro nemocného, ale i pro okolí (tady jde hlavně o estetický, či možná spíše neestetický dojem, jaký lidé z vředů mají).
Z lékařského hlediska jde o hnisavé kožní onemocnění (nazývané pyodermie), které vyvolávají různé bakterie. Nejčastěji se jedná o stafylokoky a o streptokoky. Furunkl převážně vzniká na zádech, šíji či hýždích, kde se infekce zanesená třením do chlupového váčku (ale nejenom) začne postupně zvětšovat. Tím postupně vzniká nehezký vřídek na kůži, který roste, mírně mění barvu a na vršku je nejčastěji zakončen malým žlutým stroupkem. Na omak bývá teplý a s postupem času se začíná vyplňovat hnisem. Nežit je dosti bolestivý, pokud se jich nahromadí více na jednom místě, odborně se jim začne říkat karbunkl. Po čase převážně praskne a vyteče a průběžně se zahojí, někdy se vstřebá sám od sebe i bez prasknutí. Není neobvyklé, když se spolu s tímto problémem objeví i zvýšená teplota.
Nejčastějším způsobem domácí léčby je různé vymačkávání. To ale rozhodně není správný postup. Člověk by měl v případě neustále rostoucího furunklu, na který nepomáhají přírodní způsoby, navštívit lékaře. Ten nejpravděpodobněji zasáhne chirurgicky a poté předepíše antibiotika. Pokud ale nemůžete vydržet a bez nějakého mačkání a jiných forem drsnější samoléčby si boj s vředy neumíte představit, dodržujte alespoň jedno základní pravidlo. Tím je naprostá a nekompromisní hygiena. Na ruce kterou se vřídku dotýkáte by neměla být žádná ranka a okamžitě po vymačkání byste jak postižené místo tak i ruku měli pečlivě omýt a vydesinfikovat (a pokud možno zamezit přístupu nečistot do postižené rány). Jinak vám hrozí další rozšiřování tohoto problému. V domácích podmínkách je ale téměř nemožné furunkl dokonale vyčistit, proto opravdu popřemýšlejte o návštěvě odborníka.
Když se vám nežit objeví, či zjistíte nějaký vřídek, který podezíráte o to, že by se jím v budoucnu mohl stát, nemusíte hned panikařit. Můžete vyzkoušet posilující bylinkovou léčbu, která je také dosti často vhodná i po lékařském zákroku proti nežitům. Smíchejte 100 gramů pampeliškového kořene, 50 gramů třezalky, 50 gramů břízy a 50 gramů lopuchu. Jednu lžičku vzniklé směsi zalijte šálkem vody, povařte čtyři minuty a vypijte – tuto léčbu praktikujte dvakrát denně. Při závažnějších problémech můžete vyzkoušet směs ze 100 gramů zlatobýlu, 100 gramů benediktu, 100 gramů macešky, 50 gramů třezalky a 50 gramů řebříčku. Jednu lžičku léčiva zalijte šálkem vroucí vody a nechte třicet minut louhovat. Přecezený lék pijte po šálku dvakrát denně. Můžete vyzkoušet i bylinkovou koupel. Pro ní smícháte 200 gramů řebříčku, 200 gramů jitrocele, 100 gramů šalvěje, 100 gramů heřmánku a 50 gramů chmele. Vezmete osm lžiček smíchaných bylinek a zalijete je třemi litry vody. Směs vaříte na malém ohni pět minut a poté přecedíte do vany s vodou o teplotě 38 stupňů. V této léčivé lázni se koupejte obden. Jako obklad na ještě neotevřený nežit můžete vyzkoušet nasekat uvařenou cibuli a přikládat ji (samozřejmě vždy čerstvě udělanou) zabalenou do pláténka na furunkl.
Při léčení abscesů, ale i jako prevence proti jejich vzniku, pokud tímto problémem trpíte častěji, je dobré také mírně přizpůsobit svůj styl života. V dietě je dobré omezit živočišné tuky a nahradit je rostlinnými. Mělo by se také přidat do jídelníčku více čerstvé zeleniny, nejblahodárnější účinky má cibule, hrášek, zelí, paprika a ředkvička. Minimalizujte a nebo odstraňte kávu a čaj, na čas výrazně omezte nebo přestaňte používat pikantní koření. Snažte se nosit volnější oblečení ušité z přírodních materiálů.