Helicobacter pylori – alternativní léčba

Není tomu tak dávno, kdy si lidé mysleli, že za žaludeční a dvanáctníkové vředy může jen stres a nevhodné jídlo. Dnes jsme už moudřejší a víme, že ve většině případů za tato onemocnění odpovídá bakterie Helicobacter pylori. V případě, že onemocníme nějakým druhem vředů,  je rozhodně nejlepší co nejrychleji navštívit lékaře a řídit se jeho doporučením, ale určitě neuškodí vědět, jak vypadá alternativní léčba, která po konzultaci s odborníkem může doplnit i klasická doporučení*.

1. v našem jídelníčku by se mělo objevit pokud možno co nejvíce košťálové zeleniny, ve které, což potvrdili i vědci, se nachází sulforafan. Tento glukosinolát působí preventivně proti vzniku rakoviny a také působí proti Helicobacteru pylori. Skvělým zdrojem je brokolice, ještě lepším jsou její klíčky – pokud jíme zeleninu, neměli bychom ji moc dlouho vařit, pokud možno si ji dopřejme syrovou nebo ji jen blanšírujme.

2. tradičním lidovým lékem, který se doporučoval při žaludečních vředech je šťáva ze zelí. Můžeme ji získat z kvalitně kysaného zelíčka (pozor, hodně výrobců nekysá a celý proces podvádí přidáváním octa, taková tekutina i zelenina je více méně bez jakékoliv větší hodnoty) a nebo si ji můžeme vyrobit sami (článek jak na to jsme už před časem publikovali zde).

3. v naší zemi je pro mnohé lidi česnek téměř všelékem a tak není divu, že se doporučuje i při problémech, které způsobuje Helicobacter pylori. Nesmysl to není, je ověřeným faktem, že tato velmi oblíbená cibulová zelenina má dobré antibakteriální účinky a leckdy se ji nazývá přírodní antibiotikum.

4. při léčbě může pomoci také konzumace obyčejných banánů, které lépe ochrání citlivou stěnu a sliznice v trávicím traktu.

5. z bylinek se většinou jako alternativní či spíše podpůrná léčba doporučují různé speciální směsi, velmi často se v nich vyskytuje pukléřka islandská neboli islandský mech či lišejník, který zpomaluje množení bakterií.

* Někdo by možná chtěl namítnout, že alternativní léčba přeci bude po předepsání antibiotik úplně zbytečná. Není tomu tak. Helicobacter pylori žije často v organismu delší dobu a tím pádem se už často stihl „seznámit“ s větším množstvím různých léčiv a případně má vůči nim jistou imunitu. Jenže proti přírodě ji rozhodně nemá a domácí metody mohou účinek farmak v tomto případě výrazně vylepšit.