Již starověcí Egypťané, Řekové či Římané věřili na sílu hořčice. Například Plinius Starší uváděl, že jen dvě špetky rozdrceného semínka dokážou z ženy líné a studené dokonalou manželku. Podobně měla působit i na muže. A nešlo samozřejmě o jediný léčivý účinek této rostliny. V průběhu věků se hořčičné semínko doporučovalo také jako anestetikum, protijed, močopudný prostředek nebo lék na zápal plic. A mimo jiné také najdeme najdeme nemálo receptů na obklady pomáhající při různých bolestech svalů či kloubů.
Můžeme si vyrobit malý hořčičný polštářek na kterém můžeme spát a nebo ho přikládáme na bolavá místa (páteř, kolena a další klouby). Stačí, když si vezmeme obyčejný povlak od malého polštáře který prošijeme tak, aby nám vzniklo několik podélných tunýlků. Teoreticky to není nutné, ale člověk se neustále hemží a tak by se nám semínka velmi rychle přesypala do jednoho rohu. Vysušená semínka nepůsobí okamžitě, musí se nejdříve nahřát teplotou lidského těla, proto polštářek přikládáme vždy na holou pokožku. V některých zemích jsou dokonce k sehnání speciální hořčičné matrace.
Pokud nás bolí páteř, tak se doporučuje rozsypat si dvakrát týdne hořčičná semínka na prostěradlo a na deset minut se na ně položit (i zde platí zásada nahých zad jako u polštářku). Každý den tento léčivý odpočinek trochu prodlužujeme, dokud nedosáhne půl hodiny. Bolavé klouby na rukou i na nohou můžeme uklidňovat jednoduchou, ale zároveň velmi účinnou „hořčičnou lázní.“ Semínka nasypeme do dostatečně velké nádoby a „ponoříme“ do nich bolestivou končetinu. Bohužel na záda to fungovat nebude, protože asi nikdo nebude mít doma několik metráků semínka a dostatečně velký barel, kde by se mohl zasypat ve stoje až po krk.
Hořčičné semínko můžeme používat výše uvedeným jednoduchým způsobem, ale někteří lidé nedají dopustit na různé pasty a kašičky, které považují za silnější. Používají se podobně, čili přikládáme je na bolestivé místo. První připravíme tak, že vezmeme semínka bílé hořčice, rozemeleme je nebo rozdrtíme na dokonalou kaši a tu zalijeme trochou vody. Měla by nám vzniknout kaše, kterou naneseme na pláténko nebo gázu. U dospělých se doporučuje přikládat obklad na přibližně čtvrt hodiny, u dětí by čas působení neměl překročit pět minut.
Druhou léčivou hořčičnou pastu na bolesti kloubů a svalů uděláme ze soli a semínka v poměru dvě ku jedné. Semínko rozetřeme se solí a pak za neustálého míchání přiléváme kvalitní panenský olivový olej. Tento obklad se doporučoval jen dospělým. Nanáší se ho na bolavé místo, ováže nějakou látkou, aby nám nespadl a nechává působit přibližně padesát minut. Neužíváme častěji než dvakrát denně.