Inhalace patří mezi jeden z nejstarších způsobů léčby, jaký lidstvo zná. Používá se na mnoho různých neduhů, ale dnes ji nejčastěji využijeme při různých rýmách a samozřejmě i na suchý i mokrý kašel. Dá se říci, že nemá vedlejší efekty, pouze při využití bylinek si někteří lidé musí dát pozor na případnou alergickou reakci.
Inhalace je vdechování vodní páry, která je převážně obohacena ještě o nějakou bylinku nebo přinejmenším o sůl. Teplo prokrvuje sliznici a účinné látky se mnohem lépe dostávají do těla a pomáhají bojovat s onemocněním. Efekt není pouze lokální, díky krevnímu oběhu se léčivo dostává do celého organismu, takže inhalace pomáhá nejen na kašel či rýmu, ale převážně i zvyšuje naši imunitu.
Inhalovat můžeme několikrát denně, nikdy by čas neměl překročit deset minut a pět převážně úplně stačí. Voda by měla být velmi teplá, ale pozor, pokud je příliš horká, riskujeme opaření. Ačkoliv se inhalace občas doporučuje už u dětí starších jednoho roku, ne vždy je to dobrý nápad. Zvláště pokud je naše ratolest hodně neposedná a má tendence do vroucí vody strkat ručičky a nebo nemůže pochopit, že se nesmí naklánět příliš nízko. Takže raději se vždy rozhodujme podle charakteru a poslušnosti potomka a také podle toho, jestli jsme ochotni ho celou dobu inhalace hlídat.
Po napařování by se měl pacient pokud možno alespoň na půl hodiny položit a odpočinout si, občas se může objevit krátkodobá bolest hlavy nebo pocit únavy. Také bychom neměli zapomínat na fakt, že rozehřátá sliznice je citlivější a do organismu nepropouští jen zdraví prospěšné látky. Proto bychom se měli po inhalaci přibližně dvě hodiny vyhýbat prachu a kontaktu s různými chemikáliemi (není vhodné ani luxování nebo věšení prádla nasáknutého různými vůněmi).
Výběr bylinky, kterou pro léčbu použijeme záleží na tom, jaký kašel nás akorát trápí. Kdybychom bychom si vybrali špatně, tak můžeme potíže i krátkodobě zesílit. Pokud se jedná o ten suchý, tak vlastně stačí jen sliznici zvlhčovat a efekt zesílit využitím heřmánku nebo rozmarýnu. A jestliže je nemáme po ruce, tak stačí i obyčejná mořská sůl, která rychle přinese úlevu a navíc by neměla uškodit ani alergikům. Na mokrý kašel se výše uvedené bylinky ani sůl moc nehodí, ale pomoci mohou šalvěj nebo máta, které výrazně ulehčí odkašlávání. Můžeme také přidat pár kapek eukalyptového olejíčku. Byliny v obou případech připravíme tak, že lžíci sušené drogy zalijeme skleničkou vařící vody, necháme pět minut pod pokličkou louhovat a nakonec přelijeme do misky s teplou vodou, nad kterou poté inhalujeme.