Jedním z doprovodných negativních efektů různých chřipek a nachlazení bývá zánět nosních dutin. Občas se objeví ještě v průběhu nemoci, někdy nás začne trápit ve chvíli, kdy už si myslíme, že jsme úplně v pohodě. Když začne, nemusíme hned panikařit existují různé domácí způsoby, kterými ho můžeme celkem úspěšně léčit.
A jak nejjednodušeji poznat, že nás přepadl zánět dutin? Mezi nejobvyklejší příznaky patří nepříjemná bolest hlavy – na čele a v oblasti tváří. Také se objevuje bolest šíje, zvláště v situacích, kdy nakláníme hlavu. Navíc můžeme počítat s častým „pčíkáním,“ bolestí krku a rýmou spojenou s neustále ucpaným nosem. Sice se takto může projevovat i například chřipka, ale většinou jsou to ty proklaté ucpané dutiny.
Na začátku nám může velmi dobře ulevit klasická babská rada i když s její účinností někteří lékaři polemizují. Spíše se ji doporučuje jako prevenci. Prohrábneme kuchyňskou linku a vyndáme si sůl a případně se občas přidává i prášek do pečiva. Na půl litru teplé vody potřebujeme lžičku prvního a nebo i navíc někdo přidává i čtvrt lžičku druhého. Vše pečlivě promícháme a poté proplachujeme na střídačku první a druhou nosní dírku. Tento postup by měl výrazně uklidnit podrážděnou sliznici a navíc zmírnit bolesti hlavy a krku a také samozřejmě přinejmenším částečně uvolnit nosní dutiny. Stejnou tekutinu, jenže horkou, můžeme podle dávných rad také inhalovat (přikryjeme si hlavu ručníkem a deset minut vdechujeme horkou páru) a používáme ji i na kloktání. K inhalaci jsou navíc vhodné bylinky, nejčastěji se používá majoránka, heřmánek a máta, případně se ještě nálev obohatí několika kapičkami tea tree olejíčku.
Inhalace, kloktání či proplachy jsou asi nejtradičnějším domácím řešením zánětu dutin. Ale podle našich babiček byly úspěšné i teplé obklady. Stačí úplně nejjednodušší z vyždímaného hadříku namočeného do teplé vody a přiloženého na nos, čelo a spánky. Ještě lepší může být horký písek nebo sůl. Na pánvi ohřejeme to co zrovna máme doma (čili nejpravděpodobněji to bude sůl, neboť snadný přístup k velkému množství pejsky či zvířátky neobohaceného písku není zas tak častý), přesypeme do plátěných pytlíků a přiložíme na nos a čelo. Tyto obklady mají tu výhodu, že drží velmi dlouho teplo. Během nemoci si také hlídáme, abychom měli v domácnosti dostatečně vlhké ovzduší (důležité je to obzvlášť, když nám jede ohřívání), stačí položit na topení nějaký mokrý ručník. Dříve byla také velmi oblíbená kafrová mast a účinná je samozřejmě i v dnešní době.
Za předpokladu, že nám domácí způsoby nepřinesou rychle žádnou úlevu a nebo se nám zdá, že je jen minimální, rozhodně zajděme za lékařem, aby zjistil, jaká konkrétní bakterie na nás zaútočila. Protože problém může být i závažnější a domácí léčba by mohla být zbytečně dlouhá a také nepříliš úspěšná. Také by si každý milovník tradiční medicíny měl uvědomit, že moderní lékařství nepřistupuje k výše uvedeným metodám jednoznačně. Výplachy se ještě tolerují, ale u tepla na dutiny nyní převažuje mezi odborníky názor, že to místo úlevy jen rozšíří zánět.
TAK TYHLE RADY VŮBEC NEPOSLOUCHEJTE, NEJVĚTŠÍ BLBOST JE SI DĚLAT ROZTOK Z OBYČEJNÉ KUCHYŇSKÉ SOLI A KE VŠEMU Z PŘÁŠKU DO PEČIVA…OMG!!
http://www.yogaprosess.com/czech/ent-gps.html
a nebo rada přímo z ORL http://www.iatros-orl.cz/ramy/sinusitis.htm
Paní Prokšová, jste větší kapacita než vystudovaní lékaři?
Pani Proksova mela byste to nejdriv vyzkouset a pak delat zavery.
Tak moje zkušenost je, že roztok obyčejné soli, případně s trochou sody je naprosto skvělý jako prevence. Skvěle uvolňuje nos a cítím se po tom vždy o mnoho lépe. Jen samotný proces proplachování dutin je trochu krkolomný….
Souhlasím s Jirkou, koupila jsem si na to konvičku přímo na vyplachování nosohltanu, dám vlažnou vodu a odměrku soli/je přiložená/ a vypláchnu to, co bych v životě nevysmrkala,……
ahoj..právě se léčím z ucpaných dutin podomácku..a mužu říct že během následných chvil jsem téměř zbavena ucpaného nosu… sice přes den jsem měla tu protivnou rýmu co nejde zastavit na tu opravdu nevim co, ale večer se mi zase ucpal nos tak, že jsem myslela že se ani nenadechnu. no takže proplach solným roztokem je bezvadný a já to ještě umocnila obyčejnou zubní pastou, kterou jsem si pomazala čelo, nos, nosní dírky a tam, kde cítím určitý tlak či nedostupnost.. věřtě nebo ne, s následým vysmrkáním se mi během deseti minut dýchá o 80 procent lépe než před deseti minutama…
Džala néti – očista nosních dutin
Ačkoli se jedná o původně jógovou očistnou techniku,může být užitečná i lidem, které jóga vůbec nezajímá. Jestliže za jednu minutu průměrně osmnáctkrát vdechneme litr vzduchu, projde nosem v nádechu přibližně 26.000 litrů vzduchu za 24 hodin. V dnešní době, kdy je vzduch značně znečištěn, můžeme tuto techniku brát doslova jako balzám pro náš nos. Jelikož naše nosní sliznice je soustavně kontaminována poletujícími bakteriemi, sporami hub, různými alergeny a dalšími nečistotami vzniká riziko zánětlivých procesů a rýmy. Proto je tato metoda velmi prospěšná zejména z preventivního hlediska. Jogíni tvrdí, že nosní sprcha člověka zbavuje všech neduhů od ramen nahoru. Hlavním přínosem džala néti je vyčištění nosních dutin. Dokonale z nosu odstraňuje prach a hlen nahromaděný v nosních dutinách. Je nejlepší praktikovat ji jako součást ranní hygieny. Nejobvyklejší je proplachování nosu slanou vodou, v některých případech je vhodné užití vlastní uriny, které přináší vynikající výsledky.