Léto je období, kdy se chodí velmi často jen tak v sandálcích nebo dokonce i na boso. V takové situaci je samozřejmě jasné, že ošklivá a svraštělá chodidla nebo velmi silně popraskané paty vám rozhodně na kráse nepřidají. Proto se určitě každému hodí pár tipů, jak v domácích podmínkách vzhled svých nohou výrazně vylepšit.
Svým chodidlům a patám zvláště můžeme pomoci každodenní teplou lázní. Jednu vytvoříme s pomocí půl skleničky mořské soli – stačí úplně obyčejná kupovaná v obchodech, jen musí být mořská, protože v ní jsou i další blahodárné látky. A druhou můžeme vytvořit z šalvěje a třetí si připravíme z dubové kůry. V obou případech vrchovatou lžíci zalijeme sklenicí vroucí vody a necháme dvacet minut louhovat a teprve poté přecezenou tekutinu přelijeme do lavóru s teplou vodou. Šalvěj má antibakteriální účinky a dubová kůra zase omezuje pocení, takže je dobré tyto koupele různě střídat. Celkově dojde k prokrvení a změkčení kůže a pokud jsme po celodenní námaze, tak teplá lázeň přinese i příjemné uvolnění (a to dokonce i v horkých dnech). Nezapomeňte také dvakrát až třikrát týdně opečovat své paty (a případně i ty části chodidel, kde vám začíná tvrdnout kůže) škrabkou na paty nebo pemzou. Pozor, pemzu rozhodně nepůjčujeme dalším členům domácnosti a také ji pravidelně vyměňujeme.
Nezapomínejme také alespoň jednou denně namazat paty nějakým kvalitním krémem. Můžeme mít několik různých druhů, je důležité aby obsahovaly rostlinné tuky (všemocný měsíček se klaní i v tomto případě) a také močovinu. Ta změkčuje kůži a omezuje rizika prasknutí. Jestli vás vyděsil název, nemusíte to příliš řešit, mnohem lépe zní slovo urea, kterou určitě už nějaké vaše krémy obsahují. A je to to samé. Pokud se vám zdá, že vaše chodidla jsou opravdu až přespříliš suché, můžete na ně nasadit týdenní noční léčbu. Stačí, že si je před spaním pořádně promažete vazelínou a potom navléknete do bavlněných ponožek a jdete spát. V letních dnech tato metoda vyžaduje notnou dávku sebeobětování, ale co by člověk pro krásu neudělal. A jinak je dobré, v každé situaci, kdy to není vyloženě nutné, nosit co nejpohodlnější zavřené boty a na nohou mít bavlněné ponožky. Je dobré, aby podrážky bot přesahovaly přibližně půl centimetru za patu, díky tomu při chození nebude takový tlak na hranu chodidla a bude méně praskat. Boty bychom měli také pravidelně střídat a nechodit jen v těch jedněch našich nejoblíbenějších.