Čas, kdy matky začínají s odstavováním kojence je velmi individuální. Rozhodně by se nemělo zbytečně nic uspěchávat, zvláště, pokud dítě je kojeno. Na druhou stranu pokud mu už mateřské mléko nestačí a nebo se znova začalo budit v noci hladem a zároveň je schopno vsedě udržet hlavičku, tak postupné odstavování může být řešením vznikajících problémů.
První potraviny, které kojenec dostane by měly být co nejlehčeji stravitelné. V prodeji je velký výběr různých směsí a kašiček a pyré, kde je přesně označeno, v jakém věku ho může miminko dostat (složení směsí může být pro vás i inspirací při výrobě různých jídel z přímo zakoupených surovin). Doma se řídíme stravitelností a také tím, aby potraviny nebyly příliš výrazné a případně nemohly vyvolat různé alergické reakce. Většinou populární startovní zeleninou je mrkev, dobrý bývá i pastiňák nebo čím dál tím dostupnější batáty. Z ovoce je samozřejmě výborný banán a také jablko nebo hruška, z ovocí méně exotických. Ovoce i zelenina, které dítěti nabízíme musí být v perfektním stavu a dokonale zralé, de facto je nutno ochutnat vše, dříve než to drobečkovi nabídneme – to se v poslední době týká zvláště jablek a hrušek, které se dosti často mimo sezónu prodávají nezralé. Další velmi vhodný pokrm na začátek je rýže, průběžně je jí možno obohacovat i o pyré ze zeleniny a ovoce. Na začátku odstavování nezmenšujeme přísun mléka, dítě by mělo být normálně kojené, ale souběžně by si mělo začít zvykat na nové chuti. Nic neděláme násilím, rozhodně nenecháváme dítě vyhladovět, pokud nám první klasickou stravu odmítá.
První jídla pro kojence by měla být spíše tekutější a hodně měkká. Jak zeleninu tak ovoce v první fázi je nutno ještě trochu rozředit, aby robátko nemělo jakýkoliv problém s polykáním (ředit je možné i mateřským mlékem). K zhušťování potravin by mělo docházet průběžně, ale zase by vše mělo jít přirozenou cestou, bez násilného vnucování čehokoliv. Úplně první krmení budou spíše naprosto minimální, není nic neobvyklého, když v prvních dnech dítě sní pouze dvě či tři čajové lžičky pyré. důležité je, aby ke krmení pevnou stravou nenabralo odpor. Důležité je i to, aby se dítě při krmení cítilo co nejpohodlněji, může sedět jak na klíně, tak i v sedačce, hlavně aby mu bylo dobře. Na začátku odstavování kojence je dobré mu dávat před každým jídlem i trošku mléka, tak aby se navnadilo na další jídlo. Je dobré používat speciální lžíce pro kojence, pokud takovou nemáte, tak použijte nějakou co nejmělčí lžičku – dítě neolizuje, takže mu do jídla vlastně namáčíme rtíky. Nové chutě je dobré přidávat postupně a zjistit, co dítku nejvíce chutná.