I když sůl asi není až tak strašný zabiják jak se přibližně posledních dvacet let tvrdilo, stále platí, že omezení spotřeby soli pomůže výrazně snížit tlak a ochránit naše srdce a také celou oběhovou soustavu. Jenže mnohem snadněji se to řekne, než udělá, což asi potvrdí každý člověk, který si navykl hodně solit.
1. je užitečné se účastnit přípravy jídel. Jednak sami můžeme regulovat množství soli (ale nedáváme jí více, než doporučuje recept) a hlavně už vidíme a pamatujeme si, že pokrm byl jednou solený.
2. na stůl dávejme jen pepřenku, slánky se pokud možno úplně zbavme z domácnosti. Sáček se solí by měl být hodně špatně dostupný, abychom se pro něj nemohli od stolu snadno zvednout.
3. do doby, než se nám podaří omezit solení, bychom měli pokud možno z jídelníčku naprosto vyřadit uzeniny, které jsou přeplněné solí.
4. měli bychom omezit stravování mimo domov. Jíme jen v restauracích, kde víme, že vaří z normálních a hlavně čerstvých surovin a ne z polotovarů, jednoznačně se musíme vyhnout stravovnám typu fast food (včetně různých stánků s rychlým občerstvením).
5. měli bychom úplně vynechat všechny slané pochutiny typu různých tyčinek, chipsů či pražených oříšků. V naprosté většině případů jsou extrémně přesolené.
6. pokud z nějakého důvodu musíme kupovat polotovary (kterým bychom se jinak měli vyhýbat), pečlivě čteme jejich složení a samozřejmě největší pozornost věnujeme obsahu soli.
7. to samé co je u polotovarů se týká i různých dochucovadel a hotových kořenících směsí. Velmi často mají opravdu vysoký obsah soli.
8. používáme více koření, bylinek a částečně chuť soli může v jídlech nahradit česnek.
9. dáváme si pozor na sýry, některé mají vysoký obsah soli.
10. jestliže chceme omezit solení, nesmíme zapomínat na to, že vše vyžaduje čas. Chuťové návyky a určité rituály nezmizí ze dne na den, ale pomalým omezováním a drobnými krůčky spotřebu soli během pár měsíců snížíme v porovnání s původním stavem velmi radikálně. Dokonce po nějakém čase nám jídla, která jsme jedli dřív, začnou připadat strašně přesolená.